W ostatnim czasie, w wielu miejscach naszego miasta pojawiły się na słupach przy ulicach kamery. Jak się okazało, to Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie „podgląda” kierowców. Na szczęście chodzi tylko o kwestie związane z użytkowaniem dróg.

MZD realizuje zadanie, w ramach którego sprawdzane jest natężenie i parametry nośności dróg pozostających w zarządzie miejskim. O szczegółach mówi Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu dróg w Częstochowie:
– Badanie obejmuje ulice o kategoriach dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych w granicach administracyjnych Częstochowy. Do poznania części parametrów konieczne jest użycie maszyny o ciekawie brzmiącej nazwie ugięciomierz dynamiczny. Dzięki niemu poznamy wartości określające nośność poszczególnych arterii. Badane będzie też natężenie ruchu. W związku z powyższym do 10 grudnia w przestrzeni miejskiej, w granicach pasów drogowych funkcjonować będzie 125 kamer rejestrujących natężenie ruchu. Urządzenia nie dokonują żadnych innych pomiarów, w tym nie rejestrują prędkości, ani nie spełniają żadnych dodatkowych funkcji. Kamery w niektórych miejscach znajdują się na średnich wysokościach, dlatego prosimy o to, by nie ingerować w ich pracę, obraz ani zasilanie, bowiem parametry, które uzyskamy dzięki ich pracy, będą wykorzystane z korzyścią dla całego układu drogowego w naszym mieście na przyszłość. Badania wykonuje firma ScanLaser Pracownia Badań i Technik Pomiarowych spółka z o.o. z Tarnowa, wyłoniona w postępowaniu przetargowym.

W tym samym czasie będzie ulicami Częstochowy jeździł samochód z przyczepą pomiarową, który będzie prowadził badania nośności metodą VWD.

Skip to content