Nadchodzą duże upały i silne burze

Pogoda na środę, 5 lipca zapowiada się dość niespokojnie. W godzinach popołudniowych niektóre regiony w Polsce, w tym region częstochowski będą pod wpływem niżu Poly, którego skutkiem będą silne burze, wichury i inne niebezpieczne zjawiska meteorologiczne.

Jak ostrzega Emilia Szewczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wraz z burzą i silnym wiatrem wystąpią również ulewne deszcze i grad:

– Dzisiaj przez Polskę będzie się przemieszczać chłodny front atmosferyczny. W jego zasięgu będą tworzyć się gwałtowne burze z silnymi porywami wiatru do 100 km/h i z intensywnymi opadami deszczu do 35 mm. Dodatkowo podczas burz może padać lokalnie grad o średnicy do 4 cm. Będą przemieszczać się z zachodu na wschód i północny-wschód. W związku z tym będzie obowiązywać ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia w godzinach od 11:00 do 22:00 w regionie częstochowskim i Częstochowie.

Szewczyk przypomina również, jakie niebezpieczeństwa niosą za sobą wcześniej wspomniane zjawiska i jak się przed nimi uchronić:

– Jak się chronić przed burzami? Przede wszystkim na bieżąco monitorować warunki pogodowe, dostosować swoje plany do prognoz i aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Te silne porywy wiatru mogą wyrywać drzewa z korzeniami, łamać gałęzie, zrywać linie energetyczne i niszczyć zabudowania poprzez zerwanie dachu. To są skutki realnie zagrażające zdrowiu i życiu człowieka. Intensywne opady deszczu mogą doprowadzić w miastach do lokalnych podtopień i zalań czy też wzrosty stanu wody w rzekach powyżej stanów umownych (stanów ostrzegawczych i alarmowych) w mniejszych ciekach i zlewniach zurbanizowanych. Mówiąc krótko: takie gwałtowne skutki związane z tym frontem atmosferycznym mogą dzisiaj wystąpić.

Czwartek, 6 lipca również zapowiada się deszczowo. Od piątku do poniedziałku wystąpi umiarkowane zachmurzenie, ale bez opadów.

LN

Skip to content