Już w czwartek, 15 czerwca rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Bajki. Dzięki tej inicjatywie, Biblioteka Publiczna im dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie, już po raz dziewiąty łączy pokolenia. Ta międzypokoleniowa integracja to zasługa miłości do książek, którą żywi niemal każdy, niezależnie od wieku. Festiwal Bajki rozpocznie się w czwartek i potrwa do soboty, 17 czerwca. Te trzy dni tworzą doskonałą okazję do tego, aby oderwać się od technologii i spędzić czas z najbliższymi w nieco bardziej kreatywny sposób.

Żyjąc w pędzie często zapominamy o tym, jak wiele korzyści przynosi nam obcowanie z tradycyjną książką. Technologia odciągnęła nas zarówno od prasy, jak i literatury w formie drukowanej. Anna Boraczyńska z Biblioteki Publicznej zdradza więcej szczegółów na temat tegorocznej edycji Festiwalu Bajki, mówi również o benefitach, jakie daje nam kontakt z książkami:

– Bawimy się od środy, 15 czerwca. Tak jak co roku, mamy różne propozycje dla młodszych i starszych – jednym słowem dla wszystkich. Naszym celem jest to, aby Festiwal Bajki był dla całych rodzin, aby książka była punktem wyjścia do spotkań rodzinnych i wspólnej zabawy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest ekologia. Rośnie pokolenie, które zupełnie inaczej patrzy na przyrodę i otaczający nas świat. Często, ci młodzi ludzie edukują swoich rodziców i dziadków. Bajek kręcących się wokół tematu ekologii jest dużo. Ekologia i książki wspólnie stanowią fundament dla różnych, ciekawych aktywności.

Program trzydniowego Festiwalu Bajki obfituje w punkty, które trafią w gust zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Każdy znajdzie w tym szerokim wachlarzu możliwości, coś dla siebie. Jakie atrakcje czekają na uczestników festiwalu w tym roku?

– Jak co roku, mamy konkursy festiwalowe. W tej edycji, zadaniem konkursowym będzie wykonanie pracy plastycznej, która przedstawia żabę, czyli znaku rozpoznawczego tegorocznego wydarzenia. Pomysły są nieograniczone, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie i pomyśleć, co możemy w pracy wykorzystać. Klasycznie, przygotowujemy warsztaty, na przykład ogólnodostępne warsztaty podczas Pikniku Literackiego w Parku Staszica. Na warsztaty w filiach, ze względu na ograniczoną ilość miejsc, powinno się zapisać wcześniej. Warto zajrzeć na stronę internetową biblioteki i zgłosić chęć udziału w konkretnej filii. Warto, ponieważ odbędą się m. in. warsztaty filmowe czy zielarskie. W programie festiwalu znajduje się również premierowe słuchowisko Małgosi Wójcik „Drzwi do lasu”, które odbędzie się w piątek, 16 czerwca o 18:00 w filii nr 9 przy ul. Nowowiejskiego.

Gorąco zachęcamy do skorzystania z uroków czerwcowej pogody – zamiast siedzieć w domu, wybierzmy się z bliskimi na IX Festiwal Bajki. Chociaż na chwilę oderwijmy się od codzienności i przenieśmy się do bajkowego świata przyrody. Połączymy tym samym przyjemne z pożytecznym – nasze oczy odpoczną od wszechobecnych ekranów, a my miło i produktywnie spędzimy czas z najbliższymi.

Źródło fot.: https://biblioteka.czest.pl/9-edycja-festiwalu-bajki/

A.O

Skip to content