Trwają wakacje, większość uczniów po odebraniu świadectw w tym czasie odpoczywa, ale dla części z nich jest to czas, w którym mogą sobie „dorobić”. Jak wygląda od strony prawnej aspekt zatrudniania nieletnich i jak nie dać się oszukać?

Joanna Laskowska z OHP Młodzieżowego Biura Pracy zwróciła uwagę, że młodzieży zainteresowanej pracą w wakacje z roku na rok przybywa:

– W 2022 roku, do Młodzieżowego Biura Pracy w celu szukania pracy na wakacje lub ferie, zgłosiło się około 85 osób, a 60 z nich pobrało skierowanie, ponieważ dane oferty trafiły w ich gusta. 25-30 osób zostało zatrudnionych. W tym roku spodziewamy się większej liczy zatrudnionych, dotychczas zgłosiło się do nas już 60 chętnych, a wakacje jeszcze się nie kończą.

Na co powinni uważać nieletni, którzy poszukują pracy oraz jakie warunki należy spełniać, by móc znaleźć zatrudnienie mając mniej niż 18 lat? Zdaniem Laskowskiej trzeba być ostrożnym:

– Powinni uważać na oferty z niesprawdzonych miejsc. Warto zobaczyć, czy dany pracodawca figuruje w spisie KRS, a także poczytać opinie na jego temat. W Młodzieżowym Biurze Pracy proponujemy sprawdzone oferty, wszystkich nowych pracodawców weryfikujemy. Oferty obejmują różne zajęcia – począwszy od wykładania towaru, poprzez obowiązki hostessy. Młoda osoba powinna przyjść z rodzicem lub opiekunem prawnym, uzupełniamy razem kartę klienta. Następnie, u pracodawcy podpisana zostaje umowa dla osób młodocianych, która obejmuje odpowiednią ilość godzin. Oferty dedykowane są dla osób powyżej 16 roku życia, najwięcej z nich kierowanych jest do osób po 17. urodzinach. Nie wszyscy pracodawcy chcą brać odpowiedzialność za tak młode osoby. Na szczęście, ofert pojawia się coraz więcej, jesteśmy dobrej myśli.

W Ochotniczych Hufcach Pracy rekrutacja trwa od 1 kwietnia do 30 września każdego roku, a w przypadku wolnych miejsc w danej jednostce również od 1 października do 31 grudnia.

LN

Skip to content