17 września w sali konferencyjnej Delegatury Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Częstochowie miała miejsce prezentacja Raportu Senatorskiego pt. „Niewiedza i troska. Bezdomni Polacy w krajach Unii Europejskiej”.

Raport został opracowany przez senatora RP Ryszarda Majera oraz dr Herberta Gnasia . Co było bezpośrednim impulsem do przygotowania analizy na temat bezdomności?

Po pierwsze od dawna moje zainteresowanie polityką społeczną. Po drugie – w tej kadencji Senatu pracuję w Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej i z połączenia tych dwóch elementów wyniknął problem osób, które znalazły się poza krajem w poszukiwaniu miejsca do nowego życia i zostały na przysłowiowym “lodzie”. Szacujemy, że w tej chwili w krajach UE jest w granicach kilkudziesięciu tysięcy Polaków, którzy nie mają dachu nad głową – wyjaśnia senator RP Ryszard Majer.

Bezdomność jest problemem społecznym, z którym zmagają się liczne organizacje.

Osobiście doświadczyłem bezdomności spędzając kilka lat na ulicach Holandii. Z pomocą dobrych ludzi wyszedłem z bezdomności i teraz jestem po tej “drugiej stronie”, pomagając ludziom bezdomnym w projektach zagranicznych w naszej fundacji – mówi przedstawiciel Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”, Piotr Smigielski.

Szczególnie przydatną formą pracy socjalnej w walce z bezdomnością także poza granicami naszego kraju jest streetworking.

Pracuję z bezdomnymi w Europie, wcześniej 4 lata w Poznaniu. Sam żyłem 20 lat na ulicy w Polsce i Europie, byłem także uzależniony od alkoholu. Jestem też terapeutą, stąd być może nico łatwiej jest mi nawiązać i utrzymywać kontakt z osobami bezdomnymi oraz pokazywać im drogę wyjścia z bezdomności – mówi streetworker, Janusz Smura.

Jak mówi Janusz Smura, praca streetworkera może przynieść dużo satysfakcji:

Nieraz dostaję od tych ludzi telefony np. po roku. Dzięki temu mam przekonanie, że warto to robić, bo nie ma ludzi przekreślonych – zawsze jest szansa na zmianę życia. Póki zdrowie pozwala – robię to.

Raport „Niewiedza i troska” poza nakreśleniem problemu bezdomności Polaków w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, wskazuje także najważniejsze rozwiązania, które umożliwiają powrót bezdomnych rodaków do ojczyzny. Publikacja dostępna jest do pobrania w formacie PDF na stronie www.majer.senat.pl.

KF

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content