Dziewiąty dzień księżycowy, premiera, Teatr im. Adama Mickiewicza/fot. Radio Fiat

„Dziewiąty dzień księżycowy” to tytuł spektaklu, który już 6 marca o godz. 19.00 zobaczymy na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. To historia o miłości, i skomplikowanych relacjach w rodzinie, a wszystko to z domieszką kryminału.

Tragikomedia w trzech aktach powstała na bazie sztuki ukraińskiej dramatopisarki Ołeksandry Hromowej. O tym, dlaczego tytuł spektaklu nawiązuje do astrologii mówi reżyser Michał Zdunik:

– Nie chcę za wiele mówić o spektaklu, ponieważ czekamy na premierę. Wszystko zrozumiecie Państwo podczas oglądania sztuki. Księżyc krąży wokół własnej osi oraz wokół Ziemi. W związku z tym możemy mówić o czymś takim, jak „dni księżycowe”. Astrologia dokonuje podziału na konkretne dni, etapy tego obrotu, które wpływają na zachowanie ludzi. Wydarzenia zawarte w spektaklu odbywają się właśnie w dziewiątym dniu. Ta sztuka jest blisko ludzi. Problemy w niej zawarte są nam wszystkim znane.

Od rozpoczęcia przygotowań do spektaklu mija już rok. Ze względu na Covid-19 plany związane z premierą musiały zostać przesunięte. – Na szczęście od 12 lutego instytucje kultury ponownie mogą funkcjonować – mówi Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie:

– Istotą teatru jest spotkanie ludzi na żywo. Sytuacja pandemiczna jeszcze się nie skończyła, ale jestem dobrej myśli. Choć nie mamy pewności co do dalszego funkcjonowania, próbujemy odnaleźć się w obecnej rzeczywistości. Planujemy, gramy.

– Spektakle grane na żywo powodują zupełnie inne emocje. Zapraszamy do odwiedzin, ponieważ repertuar mamy bardzo ciekawy – dodaje Magdalena Piekorz, dyrektor artystyczna Teatru im. Adama Mickiewicza:

– Ponownie możemy grać dla Państwa i naprawdę bardzo nas to cieszy. Niedawno, podczas premiery „Cudownej terapii”, bardzo się wzruszyłam. Nie dość, że publiczność biła brawa dla aktorów, aktorzy bili brawa dla publiczności. Artyści dziękowali za odwagę widzów. Za to, że pomimo pandemii nie bali się przyjść do teatru.

Premiera nauczycielska spektaklu pt. „Dziewiąty dzień księżycowy” odbędzie się 4 marca, natomiast oficjalna – w sobotę, 6 marca o godz. 19.00.

ABK

Skip to content