Nowe eksponaty w częstochowskim Muzeum Stomatologii

Nie każdy mieszkaniec Częstochowy zdaje sobie sprawę z tego, że w mieście znajduje się miejsce, w którym można leczyć zęby, ale też poznać historię stomatologii od podszewki. Przy ul. Jasnogórskiej 92 usytuowany jest gabinet dentystyczny, prowadzony przez lekarza stomatologii Piotra Kuźnika. W tym miejscu można również obejrzeć imponujący zbiór kilkunastu tysięcy eksponatów związanych z dziedziną leczenia uzębienia.

– Muzeum Stomatologii w Częstochowie cały czas się rozwija – zaznaczył Piotr Kuźnik i dodał – Organizujemy ciągle nowe wystawy. Ostatnia była na Zamku Królewskim w Piotrkowie Trybunalskim. Obecnie organizowałem trzy wystawy w Lublinie. Jedna z tych wystaw była w Muzeum Narodowym oraz dwie na Uniwersytecie Medycznym. Było to związane z 50-leciem obchodów powstania Instytutu Stomatologii na Uniwersytecie Medycznym. Nasz zbiór ciągle się powiększa. Praktycznie codziennie przychodzą jakieś nowe eksponaty z całego świata.

Rozwój muzeum wiąże się z nieustannym poszerzaniem ekspozycji. W ostatnim czasie dentysta powiększył zbiory o kolejne eksponaty:

– Poszerzyłem ekspozycję o pasty i proszki do zębów. W górnej półce są ułożone pasty, które każdy z nas jeszcze gdzieś tam ma w pamięci. To jest taki przełom PRL-u i współczesnych, powiedzmy, już normalnych czasów, kiedy królowały pasty Nivea, Pomorin czy Smyk dla dzieci. Na drugiej półce ułożone są pasty z okresu zaborów i początków Rzeczpospolitej. Na najniższej półce poukładałem najsłynniejsze firmy, jak Corega, pierwsza pasta Blendamet, pierwsza pasta Colgate z 1896 roku oraz produkty Odol.

Kuźnik wyjawił ciekawostkę, że upragniony biały uśmiech to nie tylko domena współczesnych czasów, a odcienie bieli uzębienia zmieniały się w zależności od panującej mody:

– Z takich ciekawszych rzeczy mamy różne kolorniki, jak to się wszystko zmieniało i chcemy pokazać naszym pacjentom, że ten upragniony biały kolor zębów, to nie jest akurat teraz nasz wymysł, czy potrzeba, żeby być jak najpiękniejszym, ale na przełomie XIX-XX wieku powstały już wtedy pierwsze kolorniki i pacjenci podnosili półeczkę lekarzom, żeby jak najbardziej estetycznie pracowali i jak najlepiej dobierali kolor do zębów pacjenta.

Do Muzeum Stomatologii w Częstochowie może wejść każdy zainteresowany eksponatami. Nie tylko przy okazji wizyty lekarskiej.

EG

Skip to content