W poniedziałek, 11 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego miała miejsce jubileuszowa, X konferencja miejska ,,Przemoc to zło, z którym możesz wygrać”. Podczas spotkania wygłoszone zostały prelekcje, które skupiały się na różnych obliczach cyberprzemocy oraz na sposobach walki z nią.

Maria Kowaleczko-Miedzińska przewodnicząca Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka zaznaczyła, że konferencje są elementem większego projektu, który skupia się na walce z wszelkimi formami przemocy:

– Między innymi prowadzimy warsztaty antyprzemocowe w szkołach częstochowskich, podczas których uczymy dzieci zachowań asertywnych, właściwej komunikacji, mówimy o skutkach prawnych, postępowaniu podszytym przemocą. Ponadto mamy również konkurs plastyczny „Kocha i nie bije”, gdzie dzieci wizualizują przemoc. No i konferencja podsumowująca, gdzie środowisko oświatowe w pewien sposób edukujemy w zakresie przepisów prawnych, jak i również tych możliwości działania na co dzień, takiego, które by ograniczało skalę przemocy.

Jednym z prelegentów podczas konferencji był asp. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Zdradził, który aspekt związany z przemocą poruszył podczas swojego wykładu:

– Jeżeli chodzi o hejt, mamy kilka działań, które są ukierunkowane w różny sposób, przede wszystkim na profilaktykę i prewencję, czyli przeciwdziałanie właśnie tym zjawiskom w ten sposób. Natomiast jako policja działamy też w sposób prawny, czyli staramy się wychwytywać te zgłoszenia, które dotyczą między innymi hejtu, mowy nienawiści i oczywiście reakcji na nie w sposób prawny, tj. karanie sprawców. Prelekcja będzie o tym, czym jest hejt i jakie są przepisy dotyczące mowy nienawiści, ale także o tym, jak sobie poradzić hejtem, jak zgłosić hejt, no i jakie są jego konsekwencje zarówno prawne jak i społeczne.

W zeszłym roku konferencja poruszała temat relacji młodzieży na gruncie polsko-ukraińskim.  Chodziło o to, aby pomóc w tworzeniu przyjaznych relacji rówieśniczych, we wzajemnej akceptacji, świadomym korzystaniu ze swoich praw, ale i właściwym wypełnianiu swoich powinności wobec innych.

LN

Skip to content