Oblicza gitary w badaniach naukowych

17 kwietnia 2024 roku odbędzie się czwarta edycja Konferencji Naukowo-Artystycznej Doktorantów i Młodych Naukowców „Oblicza gitary w badaniach naukowych”. Organizatorem wydarzenia jest Katedra Muzyki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, zaś kierownikiem naukowym – dr hab. Ewa Jabłczyńska, prof. UJD. Wydarzenie koordynują doktoranci: mgr Wojciech Wojtuch, mgr Wojciech Gurgul oraz mgr Marcin Kuźniar.

Podczas tegorocznej odsłony wystąpi dziesięciu prelegentów z sześciu ośrodków (UJ w Krakowie, UW we Wrocławiu, UMSC w Lublinie, UJD w Częstochowie, AMKP w Krakowie oraz AM w Katowicach). Referaty odbędą się w ramach trzech paneli: Tożsamość gitary we współczesnym świecie, Gitara w XVII i XVIII wieku oraz jej XX-wieczne reminiscencje oraz Zagadnienia interpretacyjno-wykonawcze i inspiracje we współczesnej muzyce gitarowej.

Ponadto odbędzie się wykład inauguracyjny zatytułowany Współczesny interpretator wobec twórczości klasyków gitary, który wygłosi prof. dr hab. Marek Nosal z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Rozpoczęcie konferencji planowane jest na godzinę 9.00

Zwieńczeniem konferencji będzie Akademicki Koncert Kameralny, który o godz. 19.00 odbędzie się w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Wystąpią: Miłosz Mączyński, Marcin Kuźniar, Radosław Wieczorek oraz Kupiński Guitar Duo (Ewa Jabłczyńska & Dariusz Kupiński) w przekrojowym repertuarze z ostatnich dwóch stuleci.

Program konferencji

źródło: UJD w Częstochowie

Skip to content