Ochrona przed zimnem i dekoracyjny wygląd, czyli jakie akcesoria do domu wybrać?

 

Zestaw obowiązkowy na chłodne wieczory to miękkie poduszki, ciepłe koce i eleganckie grube narzuty na łóżko. Odpowiednio dobrane mogą być ciekawym dodatkiem albo głównym elementem aranżacji wnętrza. Wprowadzają komfortową i przytulną atmosferę nie tylko w zimowe, chłodne wieczory. Takie akcesoria sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, zarówno w salonie jak też w sypialni, kuchni czy pokoju dziecięcym.

Koc we wnętrzu – funkcja estetyczna czy praktyczna?

Aranżacja wnętrza pozbawiona koców, pledów czy poduszek zawsze będzie wydawała się surowa i chłodna. Koce w pomieszczeniu mogą być idealnie wkomponowane kolorystycznie do reszty wystroju albo stanowić kontrast. Duża paleta barw i wzorów sprawia, że dają one ogromne możliwości aranżacyjne, ich funkcja praktyczna, czyli to ile dają ciepła, uzależniona jest od materiału, z którego są wykonane. Najczęściej wykorzystywane surowce do produkcji koców to:

  • wełna,
  • polar,
  • akryl,
  • bawełna.

Koce wykonane z wełny zapewniają najlepszy komfort termiczny, nie gniotą się, są odporne na zabrudzenia i przepuszczają powietrze. Jeśli koc nie pełni wyłącznie funkcji estetycznej i jest często używany, może się mechacić i rozciągać. Jest bardziej praktyczny w użytkowaniu, jeśli zawiera niewielką ilość akrylu. Koce polarowe są bardzo miękkie i miłe w dotyku, zapewniają ciepło, ale nie przepuszczają powietrza, po dłuższym okresie użytkowania tracą sprężystość i zaczynają się odkształcać. Akryl jest również materiałem syntetycznym, koce wykonane z niego są trwalsze od polarowych. Zapewniają komfort w użytkowaniu, ale nie odparowują wilgoci, co zmniejsza przyjemność z ich użytkowania. Warto obejrzeć wysokiej jakości koce na Eurofirany.com.

Pledy i koce są wyjątkowo praktycznym elementem aranżacji zwłaszcza w czasie chłodniejszych dni czy popołudniowej drzemki. Jednak przez większość dnia są jedynie akcesoriami statycznymi i pełnią funkcję estetyczną. Obok jednolitych kolorystycznie koców wyjątkową ozdobą mogą być warianty wzorzyste, które również są wyjątkowo eleganckie. Motywy roślinne, zwierzęce albo różnorodne desenie rodem z Ameryki Łacińskiej wprowadzają do aranżacji pozytywną energię i doskonale wpisują się w motywy etniczne, mogą być także uzupełnieniem skandynawskiej stylizacji. W minimalistycznej stylistyce białe, beżowe albo czarne koce są elementem harmonii i dodatkową warstwą przytulności.

Wygodne poduszki – jak dobrać je do estetyki wnętrza?

Wygodne i miękkie poduszki w zimowe wieczory można rozłożyć w różnych miejscach, na fotelach, kanapie, podłodze. Wnętrze wydaje się wtedy wyjątkowo przytulne. Wymiary i liczba poduszek powinny być dopasowane do wielkości mebla, na którym mają być rozłożone. Zupełnie innego rodzaju stylizacji wymaga elegancka kanapa w klasycznym stylu, a inne możliwości daje kanapa w formie okazałego narożnika. Poduszki dają sposobność zastosowania w pomieszczeniu jakiegoś odważnego koloru albo intrygującego wzoru. Wyraziste modele trzeba jednak stosować z umiarem, aby nie zdominowały wnętrza. Intensywne kolory poduszek nie wpływają dobrze na możliwość wypoczynku w sypialni, w tym miejscu lepiej zastosować delikatne pastele wykonane z przyjemnych w dotyku tkanin. Miękkie poduchy na krzesło przydadzą się także w kuchni, podczas spotkań domowników, zwiększają wygodę i ocieplają praktyczne wnętrze kuchni.

Skip to content