Od środy pojedziemy całą „gierkówką”

W środowe południe 21 lutego udrożniony dla ruchu zostanie cały, przebudowany odcinek al. Wojska Polskiego w Częstochowie wraz z głównymi skrzyżowaniami. W piątek na placu budowy odbyło się ostatnie spotkanie z przedstawicielami wykonawcy przed dopuszczeniem ruchu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz miasta, dyrekcji MZD i konsorcjum wykonawczego.

Jak będziemy jeździć od środy po częstochowskiej „gierkówce” wyjaśnia Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie:
– Pełna relacja od alei Jana Pawła II do ul. Rakowskiej na osi Północ-Południe. Wszystkie relacje na dwupoziomowym skrzyżowaniu z ulicą Legionów. Wszystkie relacje na skrzyżowaniu z ulicą Rejtana. Poza zjazdem z alei Wojska Polskiego w prawo w Rejtana, tam prace jeszcze potrwają przez kilkanaście dni. Wszystkie relacje na skrzyżowaniu z aleją Pokoju Jagiellońską. Wszystkie relacje na skrzyżowaniu z ulicą Bohaterów Katynia. Ponadto możliwy będzie wyjazd z Rakowskiej w kierunku na Warszawę. Jeszcze przez około tydzień nie będzie można zjechać w ulicę Rakowską i Limanowskiego jadąc od Katowic, ale po kilku dniach taka możliwość zostanie aktywowana.

Pozostałe połączenia boczne będą nadal nieaktywne, a ich uruchomienie nastąpi w przeciągu kilku następnych tygodni, po zakończeniu robót wykończeniowych.
Aleja Wojska Polskiego to najdłuższa ulica w Częstochowie i najdłuższa miejska arteria w Polsce. Zakończenie prac na tym ważnym dla miasta odcinku dróg pozwoli rozładować uciążliwe korki w centrum i odciążyć ruch na ulicach będących trasami objazdowymi:
– Przebudowa i niespełna 6 km odcinka na najbardziej zabudowanym fragmencie jest największą inwestycją drogową we współczesnej historii naszego miasta. Koszt prac to około 359 mln zł z dofinansowaniem zewnętrznym przekraczającym 200 mln zł. Dzięki realizacji zyskamy zupełnie nową infrastrukturę drogową i przebudowane sieci podziemne. 3 dwupoziomowe skrzyżowania, nowe mosty nad Wartą, 5 nowych kładek dla pieszych, piesze przeprawy dołem i przejście podziemne. Nowe chodniki i sieci dróg rowerowych wzdłuż ulicy oraz nowe oświetlenie i zabezpieczenia przed hałasem. Całość dopełniają tablicę zmiennej treści zintegrowane z ITS.

Od soboty 24 lutego zmienia się także organizacja komunikacji miejskiej w obrębie nowej al. Wojska Polskiego. Na trasę wracają autobusy częstochowskiego MPK. Szczegółowe rozkłady jazdy dostępne są stronach internetowych miejskiego przewoźnika.

Skip to content