Oddaj krew – pomóż potrzebującym

„Piknik Zdrowia”, który odbędzie się w sobotę 7 października na Starym Rynku w Częstochowie będzie znakomitą okazja do przypomnienia sobie, że profilaktyka jest najlepszą metodą dbania o swoje zdrowie. Organizatorami wydarzenia są Rotary Club Częstochowa i PZU Zdrowie S.A.

W trakcie pikniku będzie również okazja do aktywnego włączenia się w pomoc potrzebującym. – Zapraszamy chętnych do oddawania krwi – mówi Piotr Gajda, koordynator oddziału częstochowskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi Legion:
– Nie mogliśmy nie skorzystać z zaproszenia Rotary Klub Częstochowa do jakby współorganizacji naszego elementu na Pikniku Zdrowia, czyli akcji krwiodawstwa. Dodam, że w zeszłym tygodniu stało się to możliwe ze względu na to, że jeden z ambulansów z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach się zwolnił, więc ta akcja jutro się odbędzie. Zapraszamy wszystkich, zarówno tych, którzy mogą oddać krew i przyjdą tą krew oddać, jak i tych, którzy krwi niestety nie mogą oddać, gdyż Piknik Zdrowia jest skierowany do wszystkich- do tych, którzy będą chcieli się przebadać, ale także do tych, którzy tętnią zdrowiem. Do nich właśnie jest skierowana nasza akcja, żeby pomóc tym, którzy jakiś tam uszczerbek na zdrowiu mają. Zapraszamy serdecznie i zarówno na akcji krwiodawstwa, a także dla krwiodawców będzie przygotowany szereg atrakcji. Będą gadżety, będzie szereg usług, z których będzie można bezpłatnie skorzystać, czyli badania ciśnienia, pulsu, saturacji, glukometria, konsultacje onko-psychologiczne, internistyczne, porady dietetyka, porady medyczne, także szereg atrakcji, a na koniec bardzo fajne koncerty, także zapraszamy serdecznie.

Krwiodawstwo to bardzo szlachetny gest, często ratujący życie. Ze względu na to, że krwi nie można wyprodukować w laboratoriach, w przypadku konieczności transfuzji można korzystać tylko z krwi pozyskanej od dawców. – Prawie każdy z nas może nim zostać – zapewnia Piotr Gajda:
– Krew oddawać możemy przede wszystkim wtedy, kiedy czujemy się zdrowi. Jeżeli mieliśmy jakieś choroby w przeszłości, to należy to skonsultować najlepiej z lekarzem na miejscu i lekarz wtedy odpowie, czy możemy tą krew oddawać, czy też nie. Jeżeli bierzemy jakieś leki, które są potrzebne w długotrwałym leczeniu, to również należy to skonsultować, bo wcale nie każda choroba, którą się długotrwale leczy, niekoniecznie musi dyskwalifikować osoby. Ale, tak jak mówię, najlepiej odpowie na to lekarz na miejscu, ponieważ każdy krwiodawca czy też osoba, która chciałaby tym krwiodawcą zostać, na miejscu będzie udzielała wywiadu i będzie pytana też przez lekarza, tak że to lekarz będzie dopuszczał osoby do oddania krwi

Dla uczestników wydarzenia zagrają zespoły The Storks i Chłopcy z Placu Broni, wystąpi iluzjonista Krystian Baczyński, a w loterii fantowej będzie możliwość wygrania wielu cennych nagród. Początek „Pikniku Zdrowia” o godz. 12.00.

Skip to content