11 kwietnia to dla wszystkich osób związanych z polskimi mediami ważna data. Dokładnie sto lat temu, Stowarzyszenie Radiotechników Polskich uchwaliło dokument „Opinia zarządu SRP w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej”. Ów akt ustanowił fundament dla polskiej działalności radiowej. To właśnie dzięki niemu, w lutym 1925 roku, Polacy po raz pierwszy usłyszeli rodzimą emisję z Warszawy.

Radio to obok prasy pisanej najstarszy środek przekazu. Wielu uważa, że medium to zaczyna tracić na znaczeniu – nic bardziej mylnego. Często zapominamy, jak ważną rolę pełni radio w życiu każdego z nas. O jego znaczeniu przypomina Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Radia Fiat:

– Rola radia jest taka sama, jak na początku jego istnienia. Przede wszystkim niesie ono informacje, ale również towarzyszy nam na każdym kroku – podczas jazdy samochodem, czy też pracy w domu. Może się wydawać, że słuchamy nieco mniej „tradycyjnego” radia, wybierając np. podcasty. Należy jednak pamiętać, że one także powstają w stacjach radiowych. Rola radia zmienia się, choć jednocześnie pozostaje stała. Radio po prostu jest.

W dobie powstawania coraz to nowszych mediów masowych pojawia się istotne pytanie, które wśród entuzjastów radia budzi niepokój. Czy jest ono w jakikolwiek sposób zagrożone wyparciem przez inne środki przekazu?

– Nie sądzę. Uważam, że radio ma się dobrze, choć jego oblicze jest nieco inne. Radio również korzysta z nowych środków przekazu medialnego. Obecnie nie ma radia, które byłoby skupione jedynie na emisji. Używa się stron internetowych, kanałów w serwisie YouTube. My sami korzystamy z portalu internetowego oraz z podcastów. Wszystkie nowe formy tak naprawdę umacniają radio tradycyjne.

Jedną z głównych cech wszelkich mediów jest ich dynamizm. Środki masowego przekazu ewoluują w szalonym tempie, aby nadążyć za potrzebami świata i społeczeństwa. Swoją wizję przyszłości radia przedstawia wicedyrektor Mieczyńska:

– Być może zmienią się platformy. Obecnie wiele radiostacji nadaje z systemu Digital Audio Broadcasting Plus, Radio Fiat również posiada koncesję na ten typ emisji. Istota radia pozostanie jednak niezmienna.

Jak się okazuje, większość częstochowian to aktywni słuchacze radia. Oto, co mieszkańcy miasta mają do powiedzenia w tym wyjątkowym dniu:

– Radio jest obecnie bardzo potrzebne, szczególnie tym, którzy nie oglądają telewizji. Potrzebne jest również kierowcom i pasażerom, którzy podczas jazdy chcą posłuchać informacji.
– Zazwyczaj słucham radia, kiedy jestem w domu. Gdy w telefonie zabraknie mi internetu, słucham go idąc do pracy lub na uczelnię. Nie każdy ma czas na oglądanie telewizji, radio dostępne jest w każdej chwili. Radiostacje często przedstawiają aktualności przystępniej niż pozostałe portale informacyjne.
– Słucham radia wieczorami, aby rozluźnić się po ciężkim dniu i odreagować stres.
– Żeby poranki były przyjemniejsze, warto na przykład podczas golenia włączyć i posłuchać.
– Słucham radia, aby uciec od codzienności, posłuchać popularnej muzyki.

Wszystkim polskim radiostacjom życzymy wytrwałości w wypełnianiu misji, a słuchaczom z całego serca dziękujemy za zaufanie i wspólnie spędzany czas.

A.O

Skip to content