W poniedziałek, 7 sierpnia obchodzimy Dzień Pracownika Opieki nad Osobami Starszymi. Ludzie w podeszłym wieku potrzebują opieki, a bliscy nie zawsze są w stanie zapewnić im należytej pieczy. To święto podkreśla rolę opiekunów, którzy wykazują się dużą empatią i cierpliwością w stosunku do podopiecznych.

O opiece nad osobami starszymi, a także warunkami jakie trzeba spełniać, aby dostać się do ośrodka, mówiła w Poranku Radia Fiat Justyna Profus, kierownik Domu Pomocy Społecznej Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Zajmowanie się starszymi osobami przez pracowników opieki w Domu Pomocy Społecznej nie jest łatwe:

– To zasługa moich współpracowników- opiekunek i pań pokojowych, które dbają o codzienne funkcjonowanie i komfort życia mieszkańców. To właśnie oni pełnią dwunastogodzinne dyżury i mierzą się z problemami. Ja sama dbam o to, aby ośrodek funkcjonował na jak najwyższym poziomie i panowały w nim jak najlepsze warunki. Nasi pracownicy muszą wykazywać się dużą empatią, cierpliwością i zrozumienie. Każdy podopieczny ma własne nawyki, sposób życia i doświadczenia. Mają one wpływ na obecne funkcjonowanie, dlatego trzeba być wyrozumiałym.

Opiekunów osób starszych cały czas brakuje, a jest to przyszłościowy zawód. Według danych GUS liczba ludności w wieku 60+ w Polsce w roku 2030 ukształtuje się na poziomie prawie 11 mln osób. W takim razie nasuwa się pytanie, jakie należy spełniać warunki, aby dostać się do Domu Pomocy Społecznej Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, wyjaśnia Justyna Profus:

– Przyjmujemy głównie osoby starsze, które ze względu na choroby i wiek nie są w stanie funkcjonować samodzielnie w domu. To główne kryterium przyjmowania do ośrodka. Nie jesteśmy miejscem jedynie dla seniorów, przyjmujemy również podopiecznych ze względu na przewlekłe choroby somatyczne. Z tego powodu, znajdują się u nas także osoby czterdziestoletnie. Przekrój wiekowy obejmuje przedział od czterdziestu do dziewięćdziesięciu pięciu lat.

Każdy z nas kiedyś będzie potrzebował pomocy, dlatego już dzisiaj powinniśmy zainteresować się możliwością pomocy innym. Może w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajdują się osoby starsze, którym można zrobić zakupy albo przyjść i po prostu porozmawiać. Nie zapominajmy o seniorach, bo kiedyś i my nimi zostaniemy.

Skip to content