Fot. WSS w Częstochowie

Zawód medyka to, mówiąc ogólnie, poświęcenie się dla drugiego człowieka, walka o jego zdrowie i jak najdłuższe, komfortowe życie. Od czasu rozprzestrzenienia się wirusa SARS-CoV-2 służby medyczne musiały pracować jeszcze prężniej. Część lekarzy nie spała dniami i nocami, intensywnie pracując na dyżurach. Tak też było w przypadku pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. Ich starania zostały jednak docenione, a dyrektor placówki, Zbigniew Bajkowski, za działania na rzecz zwalczania epidemii Covid-19 otrzymał prestiżowe wyróżnienie.

Nagrodę przyznała Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Częstochowie w ramach plebiscytu „Jurajski Produkt Roku”. Jak mówi Zbigniew Bajkowski, wyróżnienie jest wyjątkowym docenieniem pracy całego szpitala:

– Jest to zaskoczenie, ponieważ z reguły za tego rodzaju przedsięwzięcia, nagrody nie były często przyznawane. Szczególnie przez takie organizacje jak Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa. Natomiast uważam, że przyznanie takiego wyróżnienia wpisuje się w jej działalność. To, jak pracowaliśmy przy zwalczaniu Covid-19 przede wszystkim związane było z właściwą organizacją pracy szpitala oraz współpracy z ludźmi.

Szpital otrzymał wyróżnienie za skuteczną strategię zwalczania koronawirusa. W placówce na Tysiącleciu doszło do przeorganizowania niektórych oddziałów w celu utworzenia miejsca dla pacjentów covidowych. Dodatkowo chętnych do pracy w takich miejscach, w porównaniu do innych na Śląsku, było sporo. Jak dodaje Zbigniew Bajkowski – nagroda za zwalczanie epidemii Covid-19 jest też mobilizacją do realizacji kolejnych zadań:

– Z początkiem 2021 roku zaczęliśmy wprowadzać duże zmiany w funkcjonowaniu bloku operacyjnego przy ul. Bialskiej. Zmiana organizacji pracy umożliwia podwojenie wykonywania zabiegów. Prowadzimy też wiele przedsięwzięć inwestycyjnych, związanych z unowocześnieniem sprzętu czy pracami remonowo-budowlanymi. Szpital przechodzi naprawdę spore zmiany. Założyłem sobie, że do końca mojej kadencji Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie będzie jednym z najlepszych szpitali w województwie śląskim.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie to jedna z największych placówek medycznych w regionie. W momencie wybuchu epidemii ośrodek stał się jednym z kluczowych miejsc walki z rozprzestrzenianiem się COVID-19 w Polsce. Nie tylko przyjmowano pacjentów zarażonych wirusem, ale także otworzono punkt drive-thru umożliwiający pobieranie wymazów. Obecnie w placówce prowadzone są szczepienia dla grupy 0 i 1.

Wyróżnienie za działania przeciwko epidemii otrzymał również Piotr Krawczyk, koordynator punktu pobrań wymazów na COVID-19.

ABK

Fot. WSS w Częstochowie
Skip to content