Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie od 24 listopada może pochwalić się odnowionym Oddziałem Porodowym, w którym stawia się przede wszystkim na komfort i bezpieczeństwo pacjentek. Placówka zadbała o każdy szczegół po to, by ciężarne jak najmniej skupiały się na bólu podczas porodu, a najwięcej na wyjątkowości chwili, w której ich dziecko przychodzi na świat.
Dyrektor naczelny szpitala Łukasz Połatyński przybliżył, ile kosztowało odnowienie starej „porodówki”:
– Koszt to ponad 7 milionów złotych, z czego 6 mln 800 tys. zł pozyskaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego. Cel inwestycji to przede wszystkim poprawienie warunków dla pacjentek, jak również oczywiście bezpieczeństwo, żeby każdy poród, który będzie u nas w szpitalu, był bezpieczny i w bardzo dobrych warunkach.
– Wszystko wymaga nowości, pacjentki wymagają nowości, pacjentki wymagają tego, żeby rodzić w dobrych warunkach, żeby ten najważniejszy dzień był zapamiętany – zaznaczył dr Jarosław Strzelczyk, który jest kierownikiem Oddziału Ginekologii i Położnictwa z Pododdziałami Patologii Ciąży oraz Ginekologii Onkologicznej w Częstochowie – Przede wszystkim poszliśmy za ogólnym trendem światowym i z wielkiej sali porodowej przebudowaliśmy to w kierunku pokoi porodowych. Tam także każda pacjentka, która będzie rodziła, ma swój pokój, gdzie może przebywać z rodziną. Oczywiście znalazły się również nowości, także jesteśmy wyposażeni bardzo dobrze.
Oddziałowa Oddziału Ginekologii i Położnictwa Renata Michalczyk zdradziła, w co dokładnie są wyposażone pokoje dla rodzących:
– Porównując z tym starym blokiem, który był, to miałyśmy tak zwane boksy, a w tej chwili są to pokoje porodowe i każda pacjentka ma pełne wyposażenie w tym pokoju, czy ma KTG, ma piękne łóżko, również jest kącik noworodkowy oraz łazienka. Są też wprowadzone nowe procedury leczenia bólu – niefarmakologiczne – i tutaj korzystamy z naszych przestrzennych łazienek, dobrze wyposażonych pryszniców. Jak zajęta jest wanna lub pani nie ma predyspozycji, żeby rodzić w wannie, można wykorzystać prysznic i wodę, która bardzo dobrze działa na rodzącą, łagodzi ból i odpręża.
Odnawiając oddział pamiętano także o ojcach, którzy decydują się towarzyszyć swoim partnerkom podczas porodu. W tym celu stworzono pokój dla nich, w którym mogą odpocząć, a po porodzie „kangurować”, tj. przytulić dziecko do klatki piersiowej m.in. w sytuacji, gdy matka czuje się źle po cesarskim cięciu. Ów kontakt ma ogromny wpływ na budowanie więzi między ojcem a nowo narodzonym dzieckiem.
Każda ciężarna, która chciałaby zobaczyć, jak prezentuje się Oddział Położnictwa ma taką możliwość w każdy piątek. Jak zauważyła oddziałowa, bardzo ważne jest to, by „oswoić się” z tym miejscem, ma to bowiem wpływ na opanowanie stresu podczas akcji porodowej oraz sprawny jej przebieg:
– Myślę, że dni otwarte są bardzo ważne dla każdej pani, która planuje u nas rodzić, ze względu na to, że przyjdzie i wie, gdzie ma wejść, gdzie przejść, do kogo się zgłosić, kogo zapytać o pomoc, jak się poruszać na trakcie porodowym. Dopóki będzie mało pacjentek, będzie możliwość, że mogą sobie wybrać salę, a nawet kolory sal, na której będą rodzić. Jedną mamy wyposażoną w nowoczesną wannę z masażem perełkowym. Nazwaliśmy ją morską z tego tytułu. Ale posiadamy jeszcze dwie kolorowe sale, pokoje porodowe.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie nie poprzestaje na odnowionym Oddziale Porodowym. W przyszłym roku planowane jest przeniesienie i modernizacja Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej oraz remont kolejnych sal operacyjnych.
LN