Pierwsze jerzyki już w budkach

Początek wiosny, a dokładnie przełom kwietnia i maja to dobry czas, aby porozmawiać o jerzykach, które właśnie w tym czasie przylatują i szukają miejsca na swoje gniazda. To bardzo ciekawe i pożyteczne zwierzęta, o których więcej informacji posiada specjalista ze Stowarzyszenia Stradom Ostoją Dla Jerzyka.

Katarzyna Zazdros przybliża działalność Stowarzyszenia oraz mówi więcej na temat gniazdowania jerzyków:

– Zajmujemy się między innymi opieką nad zwierzętami oraz zapewniania mieszkańcom, którzy sobie tego życzą, prawidłowych budek dla ptaków, w których mogą schronić się młode. Jerzyki praktycznie cały czas latają i nie gniazdują, a właśnie jedynym ich okresem przebywania w budkach jest okres lęgowy.

Jak powinny wyglądać prawidłowe budki dla Jerzyków? – odpowiada Katarzyna Zazdros:

– Budka powinna być odpowiednio zbudowana oraz umieszczana na odpowiedniej wysokości, czyli co najmniej od 3 do 5 metrów nad ziemią tak, aby ptak wylatując z gniazda miał wolną przestrzeń. Jerzyki wlatują do gniazda z prędkością około 30 km/h, a wylatując z gniazda ruchem ślizgowym opadają lekko w dół, aby później wzbić się w powietrze.

Czy jerzyki są pożyteczne ? – wyjaśnia Zazdros:

– Jerzyk to ptak będący pod całkowitą ochroną, jest jednym z ważniejszych gatunków ptaków żyjących w mieście, ponieważ walczy z komarami. Ilość komarów jaką potrafi zjeść to około 3 tys. komarów dziennie, w związku z tym jest taką naszą dzienną strażą przed komarami z pomocą nietoperzy, które uzupełniają tę pracę w nocy. Jednocześnie jest to gatunek, którego siedliska niemal całkowicie zniszczyliśmy zagospodarowując obszary górzyste oraz strome nabrzeża rzek, w których jerzyki naturalnie występowały i budowały swoje gniazda.

Jak długo żyją jerzyki, i czy tak samo jak bociany zawsze wracają w te same miejsca? – informuje Zazdros:

– Jest to ptak żyjący bardzo długo, bo jest to około 20 lat, przylatuje zawsze w to samo miejsce, do swojego stałego gniazda. Jeśli więc raz przyleci do nas jerzyk, możemy być pewni, że zostanie z nami na wiele lat i co roku na przełomie kwietnia i maja będzie pomagał nam czyścic nasze otoczenie z komarów oraz innych insektów dla nas szkodliwych.

Jeśli zainteresował was ten temat i chcecie dowiedzieć się więcej na temat tych ptaków, np. założyć specjalną budkę przy swoim miejscu zamieszkania, to wszelakie informacje oraz pomoc w tym zakresie, uzyskacie ze strony Stowarzyszenia Stradom Ostoją Dla Jerzyka.

EG

Skip to content