Piłeś przed jazdą samochodem? Trafisz do więzienia!

Dane Komendy Głównej Policji wskazują, że przez pierwsze półrocze 2023 r. policjanci zatrzymali ponad 47 tysięcy nietrzeźwych kierowców. Stanowią oni poważne zagrożenie na drogach i doprowadzają do śmiertelnych wypadków. Podwyższenie kar dla pijanych kierowców, jakie weszło w życie dniem 1 października bieżącego roku, ma skutecznie odstraszyć osoby, które wsiadają za kierownicę po alkoholu.

Więcej o zmianie w prawie karnym mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie: – Nowelizacja prawa karnego, która obowiązuje od 1 października bieżącego roku, stanowi, że wobec kierowców, którzy w przeszłości byli karani za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, nie będzie można orzekać kar o charakterze wolnościowym, czyli na przykład grzywny lub kary ograniczenia wolności. Takim kierowcom będzie zgodnie z nowymi przepisami grozić wyłącznie kara pozbawienia wolności.

Nowelizacje idą jednak o krok dalej. Kierowcy lubiący jechać „na podwójnym gazie” będą musieli liczyć się z realnymi konsekwencjami. Jazda po wpływem alkoholu nie jest warta nawet kilku lat przebywania w ciasnej, acz przytulnej celi: – Ponadto, jeżeli pijany lub odurzony narkotykami kierowca spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym, będzie mu grozić kara od 5 d o nawet 20 lat pozbawienia wolności. Dzisiaj zagrożenie ustawowe dotychczas stanowiło, że za taki czyn groziła kara od 2 do 12 lat.

Od 1 października kierowcy nie będą mogli spożywać środków odurzających, w tym alkoholu, także po spowodowaniu wypadku. Dotychczas niektórzy kierowcy próbowali tłumaczyć się, że wypili alkohol po kolizji, zrzucając to na karb zdenerwowania. Takie zachowania nie będą już bezkarne: – Kolejna zmiana dotyczy kwestii spożywania alkoholu przez kierowcę już po spowodowaniu zdarzenia drogowego. Nowe regulacje przewidują, że w takiej sytuacji kierowca, który pił alkohol lub zażywał środek odurzający po wypadku, a przed zbadaniem przez policję będzie odpowiadał tak samo jak kierowca, u którego stwierdzono stężenie alkoholu w organizmie. Również kierowcy, którzy oddalili się z miejsca zdarzenia przed wykonaniem badania alkoholu we krwi, będą odpowiadać tak samo jak kierowcy, którzy znajdowali się w stanie nietrzeźwości.

Co na temat nowelizacji prawa karnego wobec pijanych kierowców sądzą częstochowianie? Jak się okazuje, zdecydowana większość popiera zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Dodać należy, że 14 marca 2024 r. wejdą w życie przepisy zakładające konfiskatę pojazdów nietrzeźwym kierowcom. Osobom, które kierowały samochodem, mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, pojazd zostanie skonfiskowany. Jeśli kierowca spowoduje wypadek, straci pojazd w przypadku posiadania we krwi przynajmniej promila alkoholu. Jeżeli w takich sytuacjach zawartość alkoholu we krwi wyniesie od 0,5 do 1 promila, wówczas decyzja o ewentualnej konfiskacie pojazdu zależeć będzie od oceny sądu.

Skip to content