Podaruj dziecku szczęście – zaadoptuj je!

W czwartek, 9 listopada obchodzimy Światowy Dzień Adopcji. Z tej okazji, częstochowski oddział Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego w Katowicach przygotował dzień otwarty, podczas którego rodzice zainteresowani adopcją dziecka mogą uzyskać liczne porady, nie tylko prawne.

O znaczeniu Światowego Dnia Adopcji mówi Żaneta Janik, kierownik miejskiego oddziału Ośrodka Adopcyjnego: – Dzisiaj jest ważny dzień dla wszystkich rodzin adopcyjnych. Z tego też powodu organizujemy Dzień Otwarty i zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematem adopcji lub już zdecydowane. Odpowiemy na wasze pytania, zapoznamy was z tematem i pomożemy przebrnąć przez „papierkową robotę”.

Jak informują urzędnicy, tego typu inicjatywy są organizowane regularnie. Cel jest jeden – zwiększyć świadomość rodziców odnośnie procesu adopcyjnego oraz niejako go odmitologizować: – Nie jest to pierwszy nasz Dzień Otwarty. Staramy się przygotowywać takie wydarzenia regularnie, ponieważ widzimy tę potrzebę propagowania wiedzy nt. adopcji, przede wszystkim dla dobra dzieci.

Jak wygląda proces adopcyjny w praktyce? Jakie wymogi muszą spełnić przyszli rodzice zastępczy? Tę kwestię wyjaśnia kierownik Żaneta Janik: – Formalności oczywiście są. Rodzina musi najpierw zebrać odpowiednią liczbę dokumentów, czyli: akt małżeństwa, stan zdrowia obu rodziców, informację o dochodach i potwierdzenie niekaralności. Nie są to dokumenty nieosiągalne. Po ich zebraniu taka rodzina przychodzi do nas, a my poddajemy ich procedurze polegającej na rozmowach, testach psychologicznych i szkoleniu. Może to wydawać się niekiedy przytłaczające, lecz pamiętajmy, że na szali jest zdrowie fizyczne i psychiczne dziecka, które ma zostać zaadoptowane.

Adopcja to propozycja dla par, które nie mogą mieć własnego potomstwa. To również szansa na normalny dom dla dzieci, które np. zostały porzucone przez własne rodziny, niezależnie od wieku: – Myślę, że warto się zastanowić nad adopcją. Jest mnóstwo dzieci, które potrzebują domów, tak bardzo młodych jak i nieco starszych.

Jak przekazują urzędnicy, obecnie tematem adopcji ma interesować się dużo rodzin, nie tylko z Częstochowy: – Nie ma reguły jeśli chodzi o wiek małżeństwa, zainteresowanego adopcją. Odwiedzają nas rodziny bardzo młode, jak i w średnim wieku. Rozpiętość kandydatów jest spora. Są to nie tylko częstochowianie, ale rodziny z całej północnej części województwa.

Dzień otwarty prowadzony jest w Śląskim Ośrodku Adopcyjnym w Katowicach w Oddziale ds. Adopcji i Wspierania Rodziny w Częstochowie przy ul. Jana III Sobieskiego 17B, do godziny 18:00.

 

Foto. Śląski Ośrodek Adopcyjny

Skip to content