W środę 30 listopada funkcjonariusze częstochowskiej drogówki wraz z MPK i Fundacją Eltrox przeprowadzili na Placu Biegańskiego warsztaty w ramach kampanii „Bezpieczeństwo Bez Barier”. Mundurowi zachęcali przechodniów do podjęcia wyzwania, polegającego na wjechaniu wózkiem inwalidzkim do autobusu lub wejścia do niego z zasłoniętymi oczami.

Celem działań edukacyjnych częstochowskiej drogówki jest uzmysłowienie mieszkańcom, w jakiej sytuacji często znajdują się osoby niepełnosprawne. Inicjatywę od samego początku wspierała Fundacja Eltrox „Razem Bezpieczniej”, której prezes, Michał Adamus wyjaśnił cele tego edukacyjnego przedsięwzięcia:

Uczulamy ludzi w jak właściwie pomagać osobom z niepełnosprawnościami. Jest to kontynuacja akcji, którą zaczęliśmy dokładnie rok temu. Powstał wtedy spot promocyjny, a dzisiaj chcemy uświadomić ludziom na Placu Biegańskiego jak w dobry sposób można pomagać. Chcemy, żeby ludzie się wcielali w osoby z niepełnosprawnościami i chcemy pokazać, w jakimi problemami spotykają się te osoby – jak poruszają się po mieście, jak korzystają z komunikacji itd.

Okazało się, że wjechanie wózkiem inwalidzkim do autobusu bez pomocy drugiej osoby jest mimo wysuniętej rampy praktycznie niemożliwe. Nieco łatwiej jest wejść z zasłoniętymi oczami, ale tutaj również bardzo przydatna jest pomoc innych osób. Oprócz wyzwania fizycznego, mundurowi objaśniali także w jaki sposób należy nawiązać kontakt np. z osobą niewidomą, jak ją asekurować, pomagając wsiąść do autobusu oraz jak zakomunikować kierowcom MPK konieczność wysunięcia rampy dla wózków inwalidzkich. O kampanii i wyzwaniach, jakie wobec przechodniów i kierowców stawiają mundurowi opowiedziała mł. asp. Mariola Kowalczyk-Trąbska z Wydziału Ruchu Drogowego częstochowskiej Policji:

Akcja jest skierowana przede wszystkim do wszystkich uczestników ruchu drogowego, aby uświadamiać im w jaki sposób możemy pomagać osobom niepełnosprawnym w ruchu drogowym, jak im ułatwiać to poruszanie się i w jaki sposób się z nimi komunikować. Skierowana jest również do kierowców MPK, aby ułatwić im komunikację i uczulić ich na te osoby.

Działania mundurowych przykuwały dużą uwagę przechodniów, z których wprawdzie niewielu zdecydowało się, aby próbować wjechać wózkiem inwalidzkim do autobusu, ale za to wielu chciało w tym pomagać. Działania tego typu są bardzo kreatywną formą uwrażliwiania na problemy osób z niepełnosprawnościami. Nie wiemy jakie wyzwania mundurowi postawią ochotnikom podczas kolejnych wydarzeń, organizowanych w ramach kampanii, ale z pewnością będziemy o nich informować.

Bezpieczeństwo Bez Barier

Skip to content