Politechnika może się pochwalić nowym kierunkiem

W pędzie zmieniającego się świata umiejętność dostosowania się do współczesnych wymagań rynku pracy jest bardzo istotne. Na przeciw tym wyzwaniom dla młodych ludzi, którzy stoją przed wyborem przyszłej kariery, wyszła Politechnika Częstochowska. W czwartek, 7 marca na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, zaprezentowała nowy kierunek studiów o nazwie Inżynieria Samochodów Hybrydowych i Elektrycznych.

Karol Grab-Rogaliński adiunkt z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki zdradził, kiedy rozpoczną się zapisy na nowy kierunek:

– Wydarzenie ma na celu promowanie nowego kierunku, który będzie otwierał się od października 2024 roku. Jest to kierunek Inżynieria Samochodów Hybrydowych i Elektrycznych, który powstał we współpracy po szerokich konsultacjach ze środowiskiem społecznym naszego regionu. Współpracujemy z różnymi firmami z branży, w związku z tym podjęliśmy próbę zaproponowania tego kierunku i oferty dydaktycznej związanej z tym kierunkiem dla uczniów klas maturalnych.

Grab-Rogaliński wyjaśnił również, dlaczego pojawiła się potrzeba stworzenia nowego kierunku studiów na Politechnice Częstochowskiej:

– Kierunek powstał z myślą o różnego rodzaju przepisach legislacyjnych związanych ze stopniowym odchodzeniem od silników spalinowych po 2035 roku. W związku z tym kierunek, jest bardzo atrakcyjny, ponieważ potrzeba na rynku na fachowców zajmujących się nie tylko projektowaniem i budowaniem takich pojazdów, ale również obsługą i serwisem.

Maciej Kuczyński, student z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, podzielił się swoją opinią na temat studiowania na Politechnice Częstochowskiej:

– Na swoim przykładzie mogę powiedzieć to, że każdy kto chce znaleźć coś dla siebie, jakiś obszar zainteresowań, to jak najbardziej ma na to szanse i możliwość dodatkowo się rozwijać. Potrzebujemy w różnych zespołach badawczych i kołach naukowych, rozmaitych młodych przyszłych inżynierów, elektroników, programistów, mechaników czy specjalistów. Nawet od tak nowoczesnych technologii jak sztuczna inteligencja, samochody elektryczne, hybrydowe, drony czy jazda autonomiczna. Myślę, że każdy kto jest zainteresowany rozwijaniem się w tym zakresie przyszłościowych dziedzin i wykazuje też sam z siebie trochę ambicji i zainteresowania. Na pewno dostanie szansę na to, żeby zrobić coś ciekawego.

Podczas wydarzenia promocyjnego, uczniowie szkół średnich mogli uczestniczyć w prezentacji
kierunku oraz uczelni, a także zapoznać się z działaniem innowacyjnych silników samochodowych i wielu innych urządzeń, wybudowanych przez studentów Politechniki Częstochowskiej.

EG
Fot: Radio Fiat

Skip to content