Posadzka w magazynie – to właśnie od jej stanu zależy jakość prac!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Posadzka w magazynach i halach stanowi jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych tego typu obiektów. Umożliwia ona poprawną implementację wyposażenia technicznego, co wpływa na wydajność wielu procesów. Niestety, wciąż nie każdy właściciel magazynu poświęca temu tematowi odpowiednio dużo uwagi – tymczasem wraz ze wzrostem wysokości składowania, jakość posadzki musi być jeszcze większa dla podtrzymania bezpieczeństwa konstrukcji. Zasady są proste; im wyżej znajdują się regały paletowe, tym bardziej restrykcyjne normy powinna spełniać posadzka. Maksymalny ciężar jaki może utrzymać podłoga w dużej mierze zależy od grubości betonu, a także stopnia ściskania gruntu pod płytą. Posadzka powinna zostać zaprojektowana w taki sposób, by przenosić maksymalne obciążenie statyczne i dynamiczne. Co jeszcze wpływa na trwałość i jakość posadzki betonowej? Poznaj wszystkie elementy!

Wysokogatunkowa posadzka przemysłowa to klucz do poprawy efektywności pracowników

Podłoga, razem z posadzką stanowiącą jej wykończenie, stanowi jeden z głównych elementów obiektu budowlanego. Jej stan techniczny i właściwości użytkowe nierzadko odgrywają decydującą rolę w kwestii stwierdzenia przydatności budynku do konkretnych celów czy eksploatacji w kontekście ogólnym. Prawidłowy dobór jej konstrukcji i głównej warstwy powinien być ściśle uzależniony od samego przeznaczenia obiektu oraz tego, czy podłoga zlokalizowana jest na gruncie czy na stropie. Posadzka to jedna z tych części obiektu, która jest najbardziej narażona na uszkodzenia i ogólne zużycie. Na jej walory użytkowe wpływa bowiem naprawdę wiele czynników, do których można zaliczyć:
• precyzyjność określonych obciążeń oraz czynników zewnętrznych zidentyfikowanych na etapie opracowywania dokumentacji;
• prawidłowo skonstruowany projekt, który uwzględnia działanie obciążeń statycznych, dynamicznych oraz udarowych, a także aspekty takie jak lokalne warunki gruntowo-wodne czy jakość podłoża gruntowego;
• jakość dobranych materiałów pod względem odporności na intensywną eksploatację (ścieranie) i działanie czynników atmosferycznych (w tym przede wszystkim wilgoci);
• fachowe wykonanie przez renomowaną firmę;
• właściwa eksploatacja, która nie przekracza założeń wskazanych już na samym etapie projektowania posadzki.
Oprócz tego, ważna jest również codzienna pielęgnacja posadzki przemysłowej. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na blogu https://vawnik.com/, prowadzonym przez firmę z wieloletnim doświadczeniem w zakresie renowacji posadzek betonowych. Zespół specjalistów z firmy VAWNIK S.C wykorzystuje w swojej pracy nowoczesne technologie, które pozwalają na to, by posadzka przemysłowa cieszyła się dobrym stanem przez lata. Ta istotna część całego obiektu stanowi powierzchnię roboczą dla wózków i miejsce, gdzie rozstawione są systemy regałowe przechowujące ciężkie ładunki. Wystąpienie na niej uszkodzeń może powodować zwiększenie prawdopodobieństwa wypadków, a co za tym idzie także opóźnienie prac i spadek efektywności zespołu. Między innymi dlatego nie powinno się oszczędzać na jakościowej posadzce przemysłowej.

Wybór posadzki magazynowej – które aspekty powinno się brać pod uwagę?

Posadzka przemysłowa złożona jest z kilku warstw i systemu dylatacji – specjalnie utworzonych oraz wypełnionych szczelin pomiędzy płytami betonowymi, powstałymi w celu uniknięcia negatywnych efektów przenoszenia obciążeń (na przykład pęknięć). Pierwsza warstwa to podbudowa kładziona na podłoże gruntowe. Obejmuje ono najczęściej mieszankę żwirowych tłuczeń, wapno i cement. Wybór rodzaju podbudowy uzależniony jest zarówno od podłoża, jak i przewidywanych obciążeń punktowych. Drugą warstwę stanowią warstwy poślizgowe i rozdzielające. Są one wykonane najczęściej z folii bądź geowłókniny, a ich głównym zadaniem, jest przeciwdziałanie przesuwaniu się płyt betonowych i izolacja przed wilgocią. Kolejna warstwa to płyta betonowa ze zbrojeniem lub bez niego. Sam wybór rodzaju ostatniej warstwy w dzisiejszych czasach jest niemalże nieograniczony; ważne jednak, by była ona odporna na ścieranie, wodę i działania chemiczne. Posadzka przemysłowa powinna mieć również właściwości antypoślizgowe i niepylące, w efekcie czego pozostanie bezpieczna dla pracowników magazynów.

Skip to content