Praca na DK-91 wre, tak zapewniają urzędnicy

Informacji infrastrukturalnych ciąg dalszy. Przebudowa częstochowskiego odcinka Drogi Krajowej nr 91, to „największa inwestycja w historii miasta” – tak przynajmniej określaną ją urzędnicy. Do tej pory była to raczej jedna z największych kontrowersji w historii miasta. Wszystko ma jednak zmierzać ku szczęśliwemu końcu, tj. zamknięciu inwestycji jeszcze w bieżącym roku.

Aktualizację nt. postępu prac dostarcza rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg, Maciej Hasik. Jak informuje, obecnie mamy do czynienia z prawdopodobnie najtrudniejszym i najbardziej skomplikowanym etapem prac budowlanych, tj. konstruowaniem trzech dwupoziomowych skrzyżowań. Po ich zakończeniu reszta robót ma być tylko czystą formalnością: – Postępują prace na budowie nowej al. Wojska Polskiego w Częstochowie (DK-91). Wykonawca kontynuuje zaawansowane roboty konstrukcyjne na wszystkich trzech dwupoziomowych skrzyżowaniach, które powstają w ramach realizacji inwestycji tj. w miejscu dawnej estakady u zbiegu al. Pokoju i ul. Jagiellońskiej, przy skrzyżowaniu Krakowskiej z Rejtana oraz przy ul. Legionów. Powstają nasypy, a podłoże jest wzmacniane. W połowie miesiąca na budowie pojawią się pierwsze elementy konstrukcyjne kładek dla pieszych, po czym rozpocznie się ich montaż. W pierwszej kolejności wznoszone będą przeprawy na wysokości ul. Mireckiego i Stromej. Aktualnie konstrukcje są przygotowywane do transportu w zakładzie prefabrykacji. Zaawansowanie łączne wszystkich branż na budowie szacowane jest aktualnie (zgodnie z fakturowaniem wykonanych robót) w przedziale 50-55% zakresu inwestycji po wznowieniu budowy. Niebawem kolejne, istotne informacje na temat szczegółów realizacji tej największej w historii Częstochowy inwestycji drogowej.

Dodatkowymi pozytywnymi wiadomościami, tym razem dla zmotoryzowanych, jest możliwość warunkowego oddania do przejazdu remontowanych, newralgicznych odcinków DK-91. Urzędnicy od dłuższego czasu otrzymywali zapytania oraz prośby w tej sprawie. Wiele wskazuje na to, że tym razem pójdą mieszkańcom na rękę:  – Niewykluczone, że niektóre elementy drogowe czy krótkie fragmenty odcinków dróg aktualnie zamkniętych, będą udostępnione wcześniej do warunkowego użytku. Jest to jednak obwarowane wieloma czynnikami związanymi ze stanem wykonania prac, dlatego nie chcemy teraz deklarować jakiś konkretnych ruchów i działań. 

Wtedy też częstochowianie będą mogli cieszyć się całością przebudowanej DK-91. Do końca inwestycji — zdaniem wykonawcy oraz zamawiającego — pozostało jedynie siedem miesięcy, w których muszą zostać zamknięte wszystkie prowadzone roboty. Nie oznacza to jednak końca drogowych utrudnień, przed nami lata kolejnych prac, remontów i realizowanych inwestycji.

Skip to content