Większość z nas świąteczny weekend spędziła w domach, ale wiele osób korzystając z pięknej pogody wyruszyło odpoczywać w inne regiony kraju. Niestety z tego odpoczynku nie mogli skorzystać czuwający nad naszym bezpieczeństwem funkcjonariusze służb mundurowych.
Wspomniana piękna pogoda spowodowała w okresie świątecznym wzmożony ruch na drogach Częstochowy i regionu, a to z kolei stało się przyczyną licznych zdarzeń drogowych. Szczegóły interwencji funkcjonariuszy drogówki przedstawia asp. sztab. Barbara Poznańska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:
– Za nami okres świąt wielkanocnych, czyli czas zwiększonego natężenia ruchu na naszych drogach. Częstochowscy policjanci czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących. Mundurowi sprawdzali stan trzeźwości i prędkości z jaką poruszali się kierowcy, stan techniczny pojazdów i to, czy wszyscy w samochodach mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci są przewożone w fotelikach. Stróże prawa konsekwentnie reagowali na wszystkiego rodzaju wykroczenia i przestępstwa, a w szczególności zwracali uwagę na kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu, powodując największe zagrożenie na drodze. W tym roku, w okresie od 29 marca do 1 kwietnia, doszło do 38 zdarzeń drogowych, w tym do czterech wypadków, w których jedna osoba zginęła, a trzy osoby zostały ranne. W ciągu czterech dni mundurowi zatrzymali dziesięciu nie trzeźwych kierujących, 5 kierujących straciło swoje uprawnienia do kierowania za przekroczenie dozwolonych limitów prędkości o 51 km/h w obszarze zabudowanym, a 4 kierujących odważyło się usiąść za kółko nie mając do tego uprawnień.
Niestety na brak pracy nie mogli również narzekać dyżurujący w Święta Wielkanocne strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w regionie – mówi mł. bryg. Paweł Liszaj, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie:
– W miniony weekend strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie interweniowali przy 92 zdarzeniach. 32 wyjazdy to były pożary, 55 miejscowych zagrożeń oraz 5 alarmów fałszywych. Głównie mieliśmy do czynienia ze zdarzeniami związanymi ze skutkami silnego wiatru, wyjazdy do pomiaru tlenku węgla i tutaj najwięcej w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, ale również gasiliśmy pożary, traw i nieużytków.
– Świąteczny przedłużony weekend był też czasem wielu interwencji Straży Miejskiej – mówi rzecznik tej formacji Artur Kucharski. –
Wczoraj, 1 kwietnia Policja rozpoczęła kolejną edycję ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu”, skierowaną do kierujących motocyklami, motorowerami, rowerami, a także hulajnogami elektrycznymi. Działania potrwają do 20 czerwca br.