Zespół Teatru Oczami Brata w Częstochowie serdecznie zaprasza na premierę spektaklu pt. „SENS”, która będzie miała miejsce 8.12.2023 r. o godz. 12:00 w siedzibie Teatru i Domu Oczami Brata!

Spektakl pt. „SENS” to opowieść o życiu i emocjach. Scenariusz powstał na motywach wierszy Bartłomieja Urbańczyka – artysty z Zespołem Downa, który również wystąpił w jednej z edycji programu telewizyjnego „Down the road”. Całość muzycznie ilustrują piosenki ze znanych i lubianych musicali i filmów animowanych w aranżacji Studia Acantus.

Współautorem scenariusza jest Bartłomiej Urbańczyk, 28-letni mężczyzna z Zespołem Downa, dusza artysty, mieszkaniec miejscowości Niegowa (powiat. myszkowski). W wolnym czasie Bartłomiej uwielbia pisać wiersze i teksty, które składnie tworzą całe cykle opowieści o życiu w perspektywie osoby z niepełnosprawnością.

Poprzez „SENS” pragniemy przedstawić niecodzienny poradnik czysto-psychologiczny jak działa wszechświat widziany oczami człowieka z niepełnosprawnością intelektualną. Sam scenariusz powstał po zapoznaniu się z twórczością Bartłomieja, po zrozumieniu jego postrzegania świata. Spektakl buduje 8 scen ukazujących przyjaźń, miłość, kolorowe sny, marzenia. Oprócz tych pięknych historii spektakl ukazuje również tą gorszą stronę każdego z nas. Symboliczny w tekście piosenki Potwór nie jest pominięty, gdyż w każdym z nas bywają chwile słabości, które nierzadko powodują u nas negatywne sytuacje czy emocje. Jednak „SENS” ukazuje również przemianę, po tych kiepskich chwilach naszego życia, zbudowaną na kanwie najpiękniejszej relacji w życiu każdego człowieka, czyli przyjaźni. Spektakl to swego rodzaju podróż przez różne emocje i moralne aspekty życia, widziane oczami osób z niepełnosprawnością.

„SENS” swoją premierę będzie miał 8 grudnia o godz. 12.00 w siedzibie Teatru Oczami Brata tj. ul. Brzezińska 57/59 w Częstochowie. Wejście na spektakl jest darmowe, prosimy jednak o zarezerwowanie miejsc telefonicznie pod numerem telefonu: 533-527-368.

Działanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zespół artystyczny spektaklu pt. „SENS” Teatru Oczami Brata
Autor tekstów: Bartłomiej Urbańczyk

Występują:
1. Kamil Bieniek
2. Aleksandra Grobelak
3. Agata Kukuła
4. Marcel Płusa
5. Michał Gałuszka
6. Marta Jędrzejczyk
7. Bartosz Kijak
8. Robert Mateuszuk
9. Dorota Partyka
10. Krzysztof Szwarc
11. Beata Myśliwiec
12. Bartłomiej Urbańczyk
13. Monika Kubacka
14. Kamil Gajda

Pomoc techniczna: Dominik Sieradzki, Wojciech Majchrzak
Instruktorki terapii zajęciowej: Karolina Brzozowicz, Katarzyna Horn, Joanna Wieczorek
Światło: Piotr Bilski
Scenariusz: Bartłomiej Urbańczyk i Marta Goldsztajn
Reżyseria: Marta Goldsztajn

Teatr Oczami Brata to cykl warsztatów artystycznych, których głównym założeniem jest tworzenie w materii teatralnej, muzycznej, plastycznej, a także dążenie do stworzenia przestrzeni kontaktu i wymiany doświadczeń osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnością.

Pomysł zorganizowania tego przedsięwzięcia pojawił się w 2010 roku, jako oddolna uczniowska inicjatywa, której autorem był Paweł Bilski (ówczesny uczeń Autorskiego Liceum Artystycznego i Akademickiego „ALA”, obecnie Fundator i Prezes Fundacji Oczami Brata). Wówczas Teatr nosił nazwę „Teatr Integracyjny ALA”, zajęcia odbywały się w budynku szkoły, a na zajęcia uczęszczały osoby z niepełnosprawnością oraz wolontariusze koordynowani przez Wolontariat Młodzieżowy przy Stowarzyszeniu Wzajemnej Pomocy „Agape”. W 2014 roku Teatr stał się jednym z filarów działalności Fundacji Oczami Brata.

 

Źródło: Fundacja Oczami Brata

Skip to content