Przedwyborcza debata kandydatów na prezydenta Częstochowy

Już w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia odbędą się w całym kraju wybory samorządowe. Wybierać będziemy naszych przedstawicieli do rad gmin, miast, powiatów i województw, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Aby w ostatnich przedwyborczych dylematach pomóc częstochowskim wyborcom, Dziennik Zachodni, czestochowa.naszemiasto.pl i klobucka.pl zorganizowały w czwartek 4 kwietnia debatę kandydatów na urząd prezydenta Częstochowy.

W debacie wzięło udział pięciu z sześciu kandydatów na przyszłego włodarza miasta: Monika Pohorecka, Małgorzata Terrero-Rozmus, Łukasz Banaś, Tomasz Stala i Krzysztof Świerczyński. Na spotkanie z kontrkandydatami nie zdecydował się obecny prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który po raz kolejny nie znalazł czasu, by publicznie podyskutować o wizji Częstochowy w najbliższych latach. Można by się zastanowić, czy to nadmiar obowiązków, czy niechęć do wymiany poglądów spowodowały absencję prezydenta?

Formuła debaty przewidywała po 10 pytań do każdego z kandydatów, obejmujących m.in. kwestie biznesu, zdrowia, spraw społecznych czy kultury – czas na odpowiedź wynosił minutę. Po serii pytań przewidziano jedno pytanie do kontrkandydata oraz minutową wypowiedź końcową.

Pierwsze pytanie do kandydatów dotyczyło współpracy z samorządem oraz pomysłu na przyciągnięcie inwestorów i stworzenie nowych miejsc pracy. W tych kwestiach wszyscy kandydaci byli zgodni co do tego, że współpraca z samorządem jest niezwykle istotna i deklarowali jej zacieśnianie. Przedstawiali również swoje koncepcje rozwoju biznesu i udogodnień dla przedsiębiorców w Częstochowie. Pojawiły się tutaj pomysły np. na konkursy na biznesplany (Małgorzata Terrero-Rozmus), obniżenie podatków (Tomasz Stala), powołanie Rady Biznesu i organizacja Kongresu Biznesu Częstochowskiego (Monika Pohorecka). Pojawiły się również pomysły otwarcia biura wsparcia lokalnego biznesu (Łukasz Banaś), a także sugestie dotyczące zmian w obsłudze klientów biznesowych (Krzysztof Świerczyński).

W kwestii dwóch najważniejszych problemów w Częstochowie, które dany kandydat uważa za najpilniejsze do rozwiązania, Tomasz Stala wymienił „rozbicie pajęczyny powiązań biznesowo-polityczno-towarzysko-mafijnych” poprzez serię audytów w Urzędzie Miasta, a także kwestię budowy stadionu dla Rakowa.

Monika Pohorecka zwróciła uwagę na konieczność zrównoważenia budżetu miasta m.in. poprzez rozsądne wydatki (jako przykłady niegospodarności podała ludziki odblaskowe przy ulicach za kilkanaście tys. złotych, czy unieruchomione autobusy hybrydowe), a także konieczność zatrzymania depopulacji Częstochowy.

Łukasz Banaś za dwa najważniejsze problemy do rozwiązania w Częstochowie podał problem wykluczenia komunikacyjnego w niektórych rejonach miasta oraz kiepskiej, niedoinwestowanej infrastruktury drogowej.

Kolejny z kandydatów, Krzysztof Świerczyński za problem do natychmiastowego rozwiązania uznał konieczność „oddania miasta mieszkańcom”, czyli rozpoczęcie wsłuchiwania się w problemy częstochowian np. poprzez konsultacje społeczne tak, by jak najlepiej im przeciwdziałać. Za drugi problem uznał konieczność remontów dróg zrujnowanych podczas wielkich inwestycji drogowych w Częstochowie.

Za dwa najważniejsze problemy trawiące Częstochowę Małgorzata Terrero-Rozmus uznała „kolesiostwo” w urzędach i spółkach miejskich, a także zaniedbania na wielu płaszczyznach działalności miejskiej.
Ważną kwestią podnoszoną w trakcie debaty była także kwestia rozwoju infrastruktury sportowej w Częstochowie, w tym rozbudowy, lub budowy miejskiego stadionu piłkarskiego, na którym swoje mecze mógłby rozgrywać aktualny Mistrz Polski Raków Częstochowa. Tutaj wszyscy kandydaci byli zgodni, że jest to ważna sprawa i deklarowali swoje pełne zaangażowanie, po objęciu fotela prezydenta miasta, w sprawę jak najszybszego zakończenia problemów ze stadionem na odpowiednim poziomie.

Kandydaci wykazali również zgodność w zakresie deklaracji ponadpartyjnej współpracy dla dobra miasta z samorządami wojewódzkimi i władzami krajowymi, bez względu na reprezentowaną opcję polityczną.

Po pytaniach dotyczących w dużej mierze kwestii politycznych, kandydaci proszeni byli o przedstawienie swoich wizji rozwoju kultury w mieście. Odpowiedzi kandydatów, po oczywistych deklaracjach chęci inwestowania w częstochowską kulturę, zbiegały się do tematu rozwiązania problemu Teatru im. Adama Mickiewicza, który od długiego czasu zmaga się z sytuacją braku dyrektora. Podnoszona była również kwestia rozwiązania problemu barier architektonicznych w Teatrze, jego nieprzystosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W debacie padły również pytania o sprawy związane z ekologią i ochroną środowiska w Częstochowie.

Czy debata rozwiała niepewności wyborców odnośnie wskazania odpowiedniego kandydata na fotel prezydenta Częstochowy? Mamy nadzieję, że tak. Kto na kolejne pięć lat obejmie stery władzy w naszym mieście? Przekonamy się 7 kwietnia.

Skip to content