Przemoc to zło, z którym możesz wygrać. Echa konferencji.

1414774_954496651252019_488525734_n

Brak reakcji to ciche przyzwolenie. Patrząc na przemoc i nie reagując, przyczyniamy się swoją postawą do tego, że problem staje się odbierany jako norma. Ale przemoc nigdy nie była i nie jest normą. „Przemoc to zło, z którym możesz wygrać” – takie hasło przyświecało tegorocznej konferencji organizowanej przez Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Częstochowie. Z okazji dwudziestolecia KOPD, w sali widowiskowej I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego spotkali się wszyscy ci, którzy chcieli zwrócić uwagę na problem przemocy, nie tylko wśród dzieci. O istocie problemu wypowiedziała się Maria Kowaleczko-Miedzińska, przewodnicząca Komitetu:

– Przemoc to coś, co psuje psychikę, psuje osobowość. Na konferencji było powiedziane przez młodzież, że skutki tego mogą być zgubne nawet dla ludzkości. Jeden błąd rodzica, stosowanie przemocy wobec dziecka może spowodować nieobliczalne skutki. Poza tym, to jest koszt społeczny, a koszt indywidualny bycia ofiarą przemocy jest trudne do określenia, bo wiadomo, że to jest skaza na całe życie. O tym się myśli, to się czuje, to się przenosi na późniejsze działania. I w każdej chwili takiego spokoju, takiego bycia samemu ze sobą, wspomina się to, co było przykre. By to zmienić musimy wymyślić sposób jak to robić, poza tym trzeba chcieć i być przekonanym, że z przemocą można wygrać.

By wygrać nie możemy pozostawać biernymi wobec przemocy – zarówno fizycznej jak i emocjonalnej. Według Doroty Zawadzkiej, psycholog i terapeutki, znanej również z programu telewizyjnego „Superniania”, zwracając uwagę na problem i reagując na niego, mamy szansę zacząć zmieniać świadomość społeczną:

– Rozmawianie o problemie przemocy jest ważne, ale zdecydowanie bardziej ważne jest działanie, przeciwdziałanie, edukowanie. Zgadzam się z tym, że mamy różne lęki związane z tym, jak taka osoba się zachowa, bo może zachować się w sposób absolutnie nieprzewidywalny. Ale pamiętajmy, że nas, tych, którzy wiedzą jak powinno być, jest więcej. Może warto zwrócić się nie bezpośrednio do tej osoby, która stosuje przemoc, tylko zwróćmy uwagę innym. „Proszę państwa, może wszyscy razem przeciwstawmy się temu?”. Głośno trzeba zareagować.

Nawet jeśli wydaje nam się, że problem przemocy nas nie dotyczy, dużo zależy od naszej postawy – apeluje Dorota Zawadzka, która podkreśla, że mamy realny i znaczący wpływ na pozytywne zmiany w społeczeństwie. Komitet Ochrony Praw Dziecka w Częstochowie wierzy, że takie spotkania mają sens, bo są okazją do wymiany doświadczeń i zmieniania spojrzenia na przemoc jako na jawną krzywdę, której możemy i musimy się przeciwstawiać.

S.Wziątek

12395321_954496637918687_724105141_n

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content