Przystanek Historia w Częstochowie

Przystanek Historia, IPN/fot. Radio Fiat

W Częstochowie powstało Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej. 4 marca zabytkowa kamienica, umiejscowiona w III Alei Najświętszej Maryi Panny, stała się miejscem przeznaczonym do rozwijania zainteresowań historią Polski.

Inicjatywę tzw. Przystanków Historii przybliża dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej:

To są miejsca, gdzie opowiadamy o najnowszej historii Polski. Prezentowane są w nich filmy, książki oraz inne publikacje o dużej wartości historycznej. Jest jeszcze inny ważny aspekt tych Przystanków. Do tego miejsca mogą przyjść nie tylko pasjonaci historii, ale również osoby, które za wolną Ojczyznę walczyły. Zmagały się z komunistyczną władzą.

O idei tworzenia miejsc przeznaczonych do wymiany poglądów oraz informacji historycznych mówi też dr Dominik Abłamowicz, główny specjalista Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN:

– Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Katowicach, od dawna miał w Częstochowie swoich współpracowników. Współpracował z osobami, które zajmowały się działalnością naukową czy też upowszechnieniową. Niestety ta grupa nie posiadała odpowiednich warunków do spotkań. Teraz dzięki takiej inicjatywie jak Przystanek Historia wszystko się zmieni. 

W uroczystej inauguracji częstochowskiego Przystanku Historia, oprócz członków IPN-u, wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, władz lokalnych oraz państwowych. Wśród zaproszonych gości była również poseł Lidia Burzyńska:

– Bardzo się cieszę z powstania takiego miejsca w Częstochowie. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o polskich bohaterach. Dzięki nim żyjemy dziś w wolnym kraju. 

Otwarcie „Przystanku Historia” poprzedziło odsłonięcie tablicy upamiętniającej młodzieżową organizację antykomunistyczną „Wolna Młodzież“ w budynku IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie.

ABK

Skip to content