Radni PiS apelują – mniej oszustw, więcej troski o mieszkańców

Konferencja/fot. Radio Fiat

Wyciek danych osobowych z częstochowskiego MOPS-u, nieprawidłowości w Budżecie Obywatelskim, „afera śmieciowa” i brak samorządowej pomocy dla restauratorów to tematy, jakie radni prawa i Sprawiedliwości poruszyli podczas konferencji, 26 lutego przy Urzędzie Miasta Częstochowy.

Pierwsza sprawa dotyczyła nieścisłości tam, gdzie decydować mają przede wszystkim mieszkańcy Częstochowy. Na skutek określonych działań jeden z pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej nie mógł oddać głosu w Budżecie Obywatelskim. System informował go, że osoba o danym numerze PESEL, taki głos już oddała. Podobny komunikat otrzymali również inni pracownicy ośrodka. – Osoby te poprosiły mnie o interwencję w tej sprawie. To oburzające, że do czegoś takiego doszło – mówi Monika Pohorecka, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej urzędu miasta Częstochowy:

– Od kilku dni bardzo intensywnie zajmuje się tą sprawą. Chodzi o kradzież tożsamości danych osobowych w celu użycia ich do głosowania w budżecie obywatelskim. Sprawa jest niezwykle bulwersująca i szokująca. Zaangażowane są w nią osoby, które na co dzień współpracują z prezydentem. Niestety nie mogę zdradzić szczegółów, ponieważ w sprawie prowadzone są postępowania. Wszelkie materiały, które zostały złożone na policji, stanowić będą dowód w sprawie. Postępowania są w toku zarówno na policji, jak i prokuraturze.

Głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego rozpoczęło się 16 listopada ubiegłego roku. Inicjatywa umożliwia częstochowianom zdecydowanie o wydawaniu części pieniędzy miejskich. – Niestety nasza władza uczyniła z tego pewne instrumentum do zarządzania miastem – dodaje radny miasta Paweł Ruksza:

– Wnioski w budżecie obywatelskim składane są na rzecz szkół, przedszkoli, biblioteki miejskiej, OSP, a w przypadku 821 na rzecz MOPS. Dotyczą więc tych zadań, które prezydent ma obowiązek realizować z pozostałej części budżetu. Dotychczas mówiło się nam, że wnioski te przechodzą zgodnie z wolą mieszkańców. Czy rzeczywiście tak jest? Nie. Wnioski dotyczą zadań składanych przez kierownictwo instytucji miejskich. Prezydent powinien realizować te zadania ze „swojej” części budżetu.

Przypomnijmy, że celem projektu 821., według wniosku, jest zwiększenie aktywności mieszkańców Częstochowy poprzez utworzenie 10. Dzielnicowych Klubów Mieszkańca. Choć cel wydaje się dobry, jeden fakt budzi kontrowersje. Koszty projektu wynoszą 1 mln 150 tys. zł, z czego aż 720 tys. przeznaczone jest na wynagrodzenia. Dodatkowo utrzymanie lokali wynosi 234 tys. zł. Więcej na ten temat mówi Adrian Skrzypczak z Transparentnej Częstochowy:

– Ten projekt został przez pracowników miasta (będących w komisji oceniania wniosków) zaakcentowany, że na wynagrodzenie przeznaczona jest zbyt duża ilość środków. Okazało się jednak, że przeszedł. Lobbowany był m.in. przez Panią dyrektor MOPS, przewodniczącego Rady Miasta, radnych ze środowiska Pana Prezydenta oraz aktorów z naszego teatru, który podlega prezydentowi. To Budżet obywatelski, a szanse na „wygraną” nie są równe. Ktoś, kto stara się np. o wyremontowanie ulicy, nie ma tak dużej siły przebicia. Jak sprawdzić, czy nasze dane zostały wykorzystane? Należy złożyć pismo do Urzędu Miasta w wersji papierowej, bądź też poprzez e-PUAP.

Podczas konferencji prasowej radni Prawa i Sprawiedliwości zapewnili mieszkańców Częstochowy także o interwencji w sprawie zmian opłat za wywóz nieczystości. Przypomnijmy, że od nowego roku, dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, koszt wywozu ustalany jest według zużycia wody. To 9,60 zł za metr sześcienny zużytej wody w przypadku odpadów segregowanych oraz 19,20 zł za metr sześcienny w przypadku odpadów niesegregowanych. Zdaniem radnych takie rozwiązanie zdecydowanie nie jest korzystne. Dodatkowo poruszono również sprawę zwolnień z koncesji za alkohol dla restauratorów, co zdaniem radnych PiS miałoby przyczynić się do poprawy sytuacji materialnej przedsiębiorców. Wniosek nie został jednak poddany nawet pod głosowanie. Radni PiS złożyli również wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

ABK