Rodzaje i wysokości rekompensat za błędy medyczne. Poznaj istotne szczegóły!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Wykonywanie zawodu lekarza wiąże się z koniecznością skrupulatnego przestrzegania standardów medycznych. Każde naruszenie sztuki lekarskiej uznawane będzie jako poważny błąd medyczny, a za jego udowodnienie poszkodowanemu należy się odszkodowanie. Jakie są rodzaje dla tego typu rekompensat? Jakie są orientacyjne sumy, uzyskiwane w ramach takiego świadczenia? Znajdź odpowiedzi na wszystkie wyżej wymienione pytania w naszym artykule. Kompleksowo podchodzimy do tematu odszkodowań za zaniedbania medyczne i czarno na białym przedstawiamy aktualną listę roszczeń. Zachęcamy do lektury!

Jakie są Twoje prawa? Oto rodzaje rekompensat za popełnienie błędu medycznego

Rekompensaty pieniężne za zaniedbania lekarzy specjalistów to dość skomplikowany oraz bardzo delikatny temat. Jego rozległość sprawia, że każdy przypadek tak na dobrą sprawę powinien być analizowany indywidualnie. Tylko tak można uzyskać sprawiedliwy werdykt sądu, chociaż i z tym często bywają problemy. To właśnie dlatego powstała Fundacja Ośrodek Pomocy Poszkodowanym, która na stronie internetowej https://prawapacjenta.org/ świadczy kompleksowe wsparcie w zakresie dochodzenia własnych praw w udowodnieniu błędu medycznego. Jeżeli masz podejrzenia, że w Twoim przypadku doszło do zaniechania sztuki lekarskiej w postaci uszkodzenia ciała bądź też rozstroju zdrowia, możesz wystąpić z roszczeniami. Jakimi dokładnie?

• pokrycie dodatkowych wydatków, wynikających z błędu medycznego
• zrekompensowanie wydatków z tytułu leczenia (zabiegi, operacje, konsultacje)
• wyrównanie utraconego dochodu (przy utracie zatrudnienia lub przekwalifikowaniu)
• odszkodowanie – wyrównanie wszystkich strat finansowych
• zadośćuczynienie za krzywdę lub poczucie krzywdy

Przykłady wysokości zasądzonych roszczeń za błędy medyczne w Polsce

Tak jak wspominaliśmy w poprzedniej części artykułu, każdy przypadek zaniechania lekarskiego powinien być analizowany indywidualnie. Co to oznacza? Nie istnieje taryfikator z sumami do odszkodowania za popełnione błędy medyczne. Roszczenie pomoże Ci wycenić doświadczony oraz wykwalifikowany prawnik, ale finalna decyzja na końcu jest w rękach sądu. Można jedynie w tym przypadku bazować na archiwalnych wyrokach, z których dość łatwo wywnioskować, jakie mniej więcej sumy odszkodowania za zaniedbania lekarzy bądź placówek medycznych wypłacane są w Polsce. Za zaniechanie sztuki lekarskiej, powodujące czterokończynowe porażenie mózgowe u dziecka w trakcie porodu, szpital w Busku-Zdroju musiał wypłacić ponad 2 miliony zł w postaci odszkodowania z odsetkami, gdzie dodatkowo sąd orzekł comiesięczną, dożywotnią rentę w wysokości 13 tysięcy złotych. Odmowa wykonania cesarskiego cięcia, zgodnie z archiwum takich spraw, to zadośćuczynienie w postaci 900 tysięcy złotych, dziewięć i pół tysiąca odszkodowania oraz comiesięczna renta, ustalona na wartość 4800 złotych dla poszkodowanego dziecka.

Skip to content