„Pomóż superbohaterom znowu stać się dziećmi” to tytuł kampanii społecznej, powstałej, by zachęcać do tworzenia rodzin zastępczych. Jej pomysłodawcą i realizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie. Jak mówiła w Poranku Radia Fiat Olga Dargiel, rzecznik prasowy częstochowskiego MOPS-u – Przygotowana przez nas kampania ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby dzieci, które nie mogą z różnych powodów wychowywać się w rodzinie biologicznej.
Głównym elementem kampanii „Pomóż superbohaterom znowu stać się dziećmi” jest spot filmowy, który prezentowany jest szerszej publiczności m.in. przed seansami w częstochowskim kinie studyjnym OKF Iluzja.
– Kampania przeznaczona jest dla wszystkich – wyjaśnia Olga Dargiel. – Mamy nadzieję, że ten temat rodzicielstwa zastępczego zostanie tutaj poruszony, bo ta kampania chwyta za serce, ona jest taka emocjonalna. O to też chodziło, właśnie żeby trochę “złapać” osobę, wywołać te emocje i wtedy mamy nadzieję, że ten temat rodzicielstwa zastępczego gdzieś tam się urodzi i będzie możliwość tworzenia nowych rodzin zastępczych, bo wszystkim nam o to chodzi. A tych rodzin wciąż nam brakuje. Więc zachęcamy, zapraszamy. Wiemy, że to jest długi proces zanim osoba pomyśli, od tego pomysłu aż do realizacji to musi zakiełkować, trzeba sobie to solidnie przemyśleć. Mamy nadzieję że ten impuls spowoduje, że to będzie już taka lawina, która sprawi, że kolejne rodziny zastępcze zawitają w nasze szeregi.
Ważne jest odpowiednie przygotowanie przyszłych opiekunów, ich otwartość i gotowość do zmierzenia się z trudnościami. Kampania ma budzić zainteresowanie wśród potencjalnych rodziców zastępczych. Ważną kwestią jest wyjaśnienie, kto takim rodzicem może zostać oraz jakie warunki musi spełnić, by móc opiekować się dziećmi:
– Na początek warto powiedzieć, bo często pojawia się takie pytanie, że nie trzeba być w związku małżeńskim, to nie musi być dwoje osób – dodaje Olga Dargiel. –  Jest to ważna informacja, bo czasami są osoby samotne, które chciałyby taką rodzinę stworzyć i myślą, że nie mogą. Natomiast tutaj przede wszystkim trzeba być osobą niekaraną, dawać rękojmię właściwego zaopiekowania się dziećmi, nie może ciążyć obowiązek alimentacyjny, którego się nie realizuje, trzeba być osobą, która też ma odpowiednie warunki do tego, żeby dzieciaki mogły w takiej rodzinie zastępczej przebywać. No i samemu też nie można było mieć wcześniej ograniczonych praw rodzicielskich. Trzeba potem przejść cały proces kwalifikacji do bycia rodzicem zastępczym, co też nie jest proste i nie jest szybkie. Ale bardzo dobrze, że tak jest, dlatego że zależy nam na tym, żeby te osoby, które zostaną rodzicami zastępczymi rzeczywiście miały właściwą motywację, właściwe pobudki do tego, ale też były właściwie przygotowane. Stąd też cały cykl szkoleń które przechodzą rodzice zastępczy, również rozmów ze specjalistami, z psychologami. To jest kilkadziesiąt godzin szkoleń, ale też sporo spotkań. Tym w Częstochowie zajmuje się Stowarzyszenie dla Rodziny, które prowadzi Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny i myślę, że tam kandydaci na rodziców zastępczych wszelkie informacje uzyskają. Ten proces trwa, bo to pewnie też zależy od grupy szkoleniowej i też od tego, jaki rodzaj rodziny zastępczej będzie tutaj zakładany.
Obecnie w rodzinach zastępczych w Częstochowie przebywa 340 dzieci. Niestety ich liczba nie maleje. Warto zastanowić się, czy może ktoś z nas mógłby zostać rodzicem zastępczym i ofiarować potrzebującym dzieciom opiekę i miłość?

 

Skip to content