Od poniedziałku 18 września rozpoczął się w województwie śląskim projekt organizowany przez Aktywności Społecznej Osób Starszych realizowany przez Śląskie Forum Organizacji Pozarządowych KAFOS. Jest to tydzień samopomocy. W Częstochowie 8 organizacji włączyło się w projekt z własnymi propozycjami. W jego ramach odbyło się spotkanie seniorów w Częstochowskim Centrum Wsparcia Rodziny – “Śniadanie z seniorem”. Podopieczni Centrum w wieku 60+ są grupą szczególną, mówi prezes Stowarzyszenia dla Rodziny w Częstochowie, Lidia Zeller:
– Nasi seniorzy są wyjątkowi, ponieważ są przede wszystkim rodzicami zastępczymi. Nam zależy na tym, aby również mieli prawo poczuć się seniorem, czyli korzystać z tego co oferuje nasze miasto, a jest tego naprawdę dużo. Niestety w tym czasie oni odrabiają lekcje ze swoimi wnukami jako rodzic zastępczy, albo biegnie na wywiadówkę – poświęca swój czas podopiecznym. Mamy dzisiaj szereg atrakcji w ramach projektu ASOS. M. in. spotkanie z dietetykiem (nie jak schudnąć, ale jak się zdrowo odżywiać by siły witalne starczyły na jak najdłużej), z przedstawicielami Senior Tour, Instytutu III Wieku, czy trenerki klubu fitness. ASOS pozwolił nam na to, aby nasi rodzice zastępczy e swoimi wychowankami mogli pojechać na 2-dniową wycieczkę do Biskupina, czy Warszawy, warsztaty muzyczne… dużo atrakcji. Ważne jest tylko to, aby oni znaleźli na to czas.
Pierwszym punktem “Śniadania z seniorem” było spotkanie z dietetykiem Magdaleną Wrocką. Zdrowe odżywianie jest ważne na każdym etapie życia, ale w przypadku starszych osób może być niezwykle pomocne w przeżywaniu różnego rodzaju chorób:
– Najczęstszymi chorobami osób starszych, to choroby układu krążenia. To są takie choroby, które wpływają na całą resztę organizmu. Jeśli ktoś ma nadciśnienie – serce szybciej pracuje, a osłabione są żyły. Jeżeli dodatkowo spożywamy dużą ilość tłuszczów, dostarczamy większą dawkę cholesterolu, a on zostaje w żyłach prowadząc do miażdżycy. Jeżeli osoba choruje również na nadciśnienie, to chorobą współgrającą będzie cukrzyca. Jest to naprawdę niebezpieczna choroba, ale wystarczy zastosować odpowiednie żywienie i dzięki temu zniwelować pewne objawy takie jak: złe samopoczucie, skoki insuliny, czy senność. Kolejną chorobą często spotykaną u osób starszych jest zawał serca. Bierze się on również stąd, że żyły są osłabione, odrywa się od żyły, czy tętnicy blaszka miażdżycowa i atakowane jest serce. Przede wszystkim należy przestawić się na zdrowy styl życia. Spojrzeć na piramidę żywieniową, która pokazuje, że każdy z nas powinien ćwiczyć. Wiele chorób możemy zniwelować aktywnością fizyczną i dietą. Wystarczy, że zaczniemy wybierać odpowiedniej jakości produkty, będziemy jeść regularnie co 3 godziny, przestaniemy podjadać, ograniczymy słodycze, złe tłuszcze zamienimy na dobre takie jak: oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy olej lniany. W ten sposób pomożemy naszemu organizmowi lepiej funkcjonować i dłużej żyć.
Do końca tygodnia odbywają się różne spotkania z seniorami w województwie śląskim.

KN

Skip to content