W czwartek, 26 października, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Częstochowie, została zorganizowana specjalna konferencja, której tematem przewodnim była profilaktyka dotycząca chorób kardiologicznych oraz nowotworowych. Spotkanie przeprowadzono w formie otwartej.
Dla starosty częstochowskiego, Krzysztofa Smeli, tego typu spotkania są świetnym sposobem, na promowanie zdrowego trybu życia wśród dorosłych: – Są takie pomysły wśród naszych pracowników, że trzeba skorzystać ze środków, które są dostępne na rynku. Przy naszym wsparciu udaje się co raku zorganizować jakiś program. Oczywiście każda profilaktyka jest bardzo dobra i cieszę się, że tak wielu dobrych specjalistów przyjmuje nasze zaproszenia. Te wykłady traktuję osobiście jako forum, na którym spotkać oraz zapoznać ze sobą nawzajem może wiele różnych instytucji, prywatnych i publicznych.
Więcej na temat czwartkowego spotkania mówi Anna Dziewior, zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Częstochowskiego: – Obecne spotkanie to kontynuacja inicjatywy z maja. Wtedy skupiliśmy się na zdrowej mamie, na zdrowej rodzinie, a teraz skupiamy się na wadach wrodzonych serca u dorosłych. Zaprosiliśmy wielu znanych gości, np. prof. Agatę Bielecką-Dąbrowską czy częstochowskie Amazonki. Myślę, że jest to bardzo wartościowe spotkanie.
Jak zaznacza Anna Dziewior, spotkania profilaktyczne są bardzo potrzebne. Zwiększanie świadomości własnego zdrowia wśród ludzi dorosłych to jednak trudne zadanie: – Myślę, że musimy się spotykać dużo częściej, ponieważ wiele dorosłych osób nawet nie ma pojęcia, że takie wady wrodzone ma i często nic z nimi nie robi do ostatniej chwili.
Prof. Agata Bielecka-Dąbrowa, kierownik Kliniki Kardiologii i Wad Wrodzonych Dorosłych Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przekonuje, że profilaktyka kardiologiczna jest niezbędna dla szczęśliwego, zdrowego życia: – Bardzo zachęcam pacjentów i też staramy się razem z lekarzami sami też stosować do tej zasady, żeby uchronić się potencjalnie przed konsekwencjami chorób sercowo-naczyniowych i powikłań chorób sercowo-naczyniowych. I naprawdę dużo możemy sami dla siebie zrobić poprzez proste rzeczy, takie jak modyfikacja stylu życia, która polega na odpowiedniej aktywności fizycznej, na zdrowym odżywianiu. Warto nauczyć się samemu mierzyć tętno, czyli żeby sobie sprawdzić, czy to serce bije regularnie, czy czujemy, że to serce bije nierówno.
Co należy zrobić w przypadku, gdy korzystając ze specjalistycznego sprzętu, wykryjemy taką wadę serca? – Jeżeli bije nierówno, to jest to potencjalne ryzyko, że pacjent może mieć arytmie czy migotanie przedsionków, które prowadzą do powikłań zakrzepowo-zatorowych, czyli do udaru. Jeżeli potrafimy tętno zmierzyć, czujemy, że jest nierówne, należy zgłosić się do lekarza, zrobi EKG. Również to, co może nam pomóc, to zmierzyć sobie ciśnienie. Naprawdę, nawet babci ciśnieniomierz jest wystarczający. Jeśli ciśnienie mam wyższe niż 140/90, należy zgłosić się do lekarza.
O innych problemach związanych z sercem wspomina Katarzyna Ziółek z Centrum Medycznego Inter-Med: – Tak naprawdę to są rzeczy, z którymi spotykamy się na co dzień, bo tak naprawdę obrzęki kończyn dolnych, górnych czy nawet w twarzy to są już takie powody, które powinny nam skłonić do tego, żebyśmy pomyśleli o wizycie kardiologa. Ale i nie tylko, bo na przykład kobiety, które przychodzą z zakupami do domu i mają duszność już i duży wysiłek albo np. wejść po schodach, również powinny się zgłosić na wizytę do kardiologa lub pomyśleć też o badaniach podstawowych.
W myśl popularnego przysłowia „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto zastosować się do założeń profilaktyki zdrowotnej i zadbać o swoje serce jak najszybciej.