Sierpniowa pogoda wydłuży się… o kolejnych pięć tygodni!

Mimo że jest już druga połowa września, to jednak jeszcze nie doświadczyliśmy jesiennej słoty, w postaci wiatru, deszczu i chłodu. Ba, nie było nawet przymrozków. Pogoda w ostatnich dniach dosłownie nas rozpieszcza.

O prognozach na najbliższy czas mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW:

– Na wstępie warto powiedzieć, że wrzesień to najcieplejszy miesiąc od początku pomiarów meteorologicznych w Polsce. Temperatura jest wyższa od średniej o ponad 3 st. Celsjusza w całym kraju, w tym w województwie śląskim. W kolejnych dniach cały czas będzie ciepło, w tym dziś. Sporo słońca, cały czas wyżowa pogoda. Już od dzisiejszej nocy będzie wkraczał prąd atmosferyczny, który przyniesie opady deszczu, w tym niewykluczone burze.

Już od wtorku będzie nieco niższa wartość na termometrze, co nie oznacza, ze ciepłe dni nie powrócą. Meteorolog określa obecną pogodę mianem „późnoletniej” lub „wczesnojesiennej”. Kiedy możemy się spodziewać pierwszych przymrozków?

– Patrząc na modele długoterminowe to właściwie prawdopodobieństwo spadku temperatury przez najbliższych 5 tygodni – jest ono minimalne. Największe prawdopodobieństwo jest bardziej w ostatnich dniach października, ale na ten moment wynosi ono 2 proc.

Korzystajmy zatem ze słońca i bezchmurnego nieba. Mimo że wakacje już dawno za nami, to warto jednak wykorzystać tę piękną, wciąż letnią aurę, chociażby na spacery.

LN

Skip to content