SP48 otrzymała imię “Armii Krajowej”

Szkoła Podstawowa nr 48 w Częstochowie otrzymała imię “Armii Krajowej”. Uroczyste nadanie imienia placówce odbyło się w piątek 18 maja, pierwszym punktem programu była Msza św. w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

W znaczeniu biblijnym imię to jest program, to jest tożsamość. Jako chrześcijanie mamy imię od Chrystusa, jako Polacy – od Polski, a szkoła otrzymała dziś imię “Armii Krajowej” i to jest ich misja, ich program. W homilii podczas Mszy św. wspomniałem Rotę przysięgi żołnierzy Armii Krajowej, która zaczyna się od słów “W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – to były źródła, korzenie, siła do wejścia w te trudności, do walki o wolność. To była czysto chrześcijańska motywacja, która dawała Moc żołnierzom Armii Krajowej – mówił bp Andrzej Przybylski.

Po Mszy św., uczestnicy przeszli do szkoły, gdzie rozpoczęła się uroczysta akademia, w jej trakcie odczytano uchwałę Rady Miasta Częstochowa ustanawiającą SP48 im. Armii Krajowej, a także zaprezentowano sztandar szkoły, na którym widnieje hasło “Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka”.

Życzenia dla społeczności szkolnej w formie nagrania wideo przekazała również Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska. Na zakończenie uroczystości uczniowie zaprezentowali krótkie przedstawienia patriotyczne. Po akademii otwarto izbę pamięci poświęconą Armii Krajowej.

Uczestnikami uroczystości byli m.in. Juliusz Domagalski, Prezes Zarządu Okręgu Częstochowa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Alina Janowska, dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Częstochowie oraz przedstawiciele częstochowskiego magistratu.

PK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content