„Wszechmocni w sieci” to trzeci misyjny spektakl Teatru Kamienica, zrealizowany z myślą o młodzieży. Sztuka porusza bardzo aktualny problem przemocy w cyberprzestrzeni i pokazuje konsekwencje, o których powinno się mówić. Podczas spektaklu aktorzy postawili publiczność zarówno w roli ofiary, jak i sprawcy, przez co skłonili do refleksji i zadania sobie wielu, często niewygodnych pytań.
Celem spektaklu było uświadomienie młodzieży czym jest cyberprzemoc i jakie niesie za sobą konsekwencje. Aspirant Marlena Leszczyniak z wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie mówi o następstwach przemocy w sieci oraz możliwościach korzystania z ogólnopolskiego telefonu zaufania dla osób pokrzywdzonych przestępstwem:
-Poruszyliśmy kwestię kodeksu karnego, który uznaje takie zachowania za przestępstwo. Można zakwalifikować hejt jako na przykład znieważenie, zniesławienie, stalking czy nawet rasizm. Poinformowaliśmy uczestników o możliwości skorzystania z ogólnopolskiego telefonu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, który jest na każdej stronie internetowej oraz w gazetach.
Celem przedstawienia było ukazanie wirtualnego świata, w którym żyje młode pokolenie i pokazanie czym jest zjawisko cyberprzemocy, hejt oraz mowa nienawiści. Według Grażyny Stramskiej-Świerczyńskiej – Naczelnik Wydziału Zdrowia UM ważne jest to, żeby internet nie przysłonił rzeczywistości i nie stał się sensem życia młodych osób:
-Spektakl dotyczy bardzo takiej na czasie sprawy jak hejt i cyberprzemoc, bo zarówno dorośli, ale przede wszystkim dzieci i młodzież żyją w sieci i ona jest nieodzowna w ich życiu. Dlatego też ten spektakl mówi o tym, jak można się i uzależnić, ale też przekazał informację, że to coraz zapisane to już to nie znika. Taka właśnie refleksja i przestrzeganie przed tym, żeby faktycznie nie wchodzić tak głęboko, aby po prostu nie uzależniać się i żeby Internet nie był sensem życia jest kluczowa.
Młodzież często nie radzi sobie z hejtem, cyberprzemocą, czy sytuacjami stresowymi i izoluje się od społeczeństwa. Stąd właśnie pomysł spektaklów, które mają przemówić do młodych osób w sposób bardziej przystępny niż podczas spotkań lub pogawędek na temat bezpieczeństwa w sieci:
-Młodzi ludzie nie są jeszcze odporni na różne sytuacje stresowe. Wiele w nich jest emocji, dojrzewają i jeśli jest taki duży hejt, bardzo negatywny, no to po prostu sobie z nim nie radzą. Zamykają się w sobie, izolują się społecznie od swoich rówieśników. Dlatego też taki pomysł organizacji takich spektakli profilaktycznych, które przemawiają inaczej niż spotkania, czy pogawędki. Jest to mocny spektakl, na pewno pozostawia jakiś ślad.
Cyberprzemoc to przemoc wyrządzana za pomocą narzędzia elektronicznego. Zjawisko to, choć może dotknąć każdego bez wyjątku, najczęściej odnotowywane jest wciąż wśród dzieci i młodzieży.
NB