Muzeum Częstochowskie rozpoczęło nabór do kolejnej edycji Konkursu Sztuki Ludowej „Stworzone by cieszyć. Rzeźba i zabawka”. To zadanie dwuletnie, którego ideą jest ukazanie aktualnego stanu tradycyjnego rzeźbiarstwa i zabawkarstwa, jak również próba uchwycenia i zaprezentowania transformacji, jakie zachodzą w tych dwóch dziedzinach twórczości ludowej.

O szczegółach konkursu mówi Ewelina Mędrala-Młyńska, kierownik Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego:

– Historia konkursu sztuki ludowe sięga roku 2000, kiedy ten konkurs został zorganizowany po raz pierwszy w naszym muzeum. Obecnie co trzy lata zapraszamy twórców ludowych z całej Polski do wzięcia udziału w naszym konkursie. Ósma edycja będzie dotyczyć rzeźby i zabawki ludowej.

Celami konkursu jest m.in. poznanie twórczości autorów rzeźby w drewnie i glinie oraz twórców zabawek ludowych pochodzących z różnych kręgów kulturowych i etnicznych. Jakie są warunki wzięcia udziału w konkursie?

– Można już się zgłaszać. Na specjalnej stronie ksl.muzeumczestochowa.pl są wszystkie potrzebne dokumenty (regulamin, kwestionariusz, karta zgłoszenia) oraz zawarte są wszystkie informacje o konkursie. Prace wysyłamy na adres Muzeum Częstochowskiego (Częstochowa al. NMP 47). Czekamy na prace do końca września, potem dajemy czas paru miesięcy na ogarnięcie spraw organizacyjne jak obrady jury, przygotowanie wystawy. W założeniu regulaminowy jest taki zapis, że praca otrzymująca nagrodę Grand Prix w jednej z dwóch kategorii: rzeźba i zabawka ludowa zostanie wykorzystana do stworzenia puzzli. Potem wystawa będąca zwieńczeniem konkursu zostanie otwarta w kwietniu przyszłego roku.

Udział w konkursie jest bezpłatny i całkowicie dobrowolny. Uczestnikami mogą być osoby, które ukończyły 18 lat. Każdy autor zobowiązany jest do dostarczenia maksymalnie trzech prac. Ważne jest, aby były wykonane samodzielnie, specjalnie na konkurs oraz nigdzie wcześniej nieprezentowane.

Skip to content