W końcu nadeszła długo wyczekiwana przez uczniów chwila, zakończenie roku szkolnego i rozdanie świadectw. Zakończony rok szkolny był dość nietypowy. Przez pewien czas pandemia koronawirusa zobowiązała nauczycieli do prowadzenia zajęć on-line, a dzieci do pozostania w domach. Lekcje prowadzone były również w sposób hybrydowy.

O tym jak wyglądał rok szkolny mówi wychowawczyni klasy ósmej ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Częstochowie, Katarzyna Pasiuk:

– To był niezwykły rok, to był trudny rok, ze względu na to, że był to okres pandemii, takiego trudnego nauczania. Oraz okres kiedy wybuchła wojna w Ukrainie. Dla nas, dla uczniów, dla rodziców myślę, że to był naprawdę można powiedzieć ciężki, ciężki kawałek czasu.

Jak wspomina Anna Dziwińska nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 35 w Częstochowie – „bardzo dużo osób chciało powrotu do szkoły, do nauczania stacjonarnego”:

– Ale wiele osób miało problem z komunikacją, z ponownym wejściem w grupę, dlatego też wiele mieliśmy takich zajęć profilaktycznych, które miały na celu pomóc im wejść w grupę, nauczyć się na nowo komunikować, bo oni prawie dwa lata byli bez siebie też przychodzili nowi uczniowie i to było trudne. W siódmej klasie przychodzili uczniowie, którzy tak naprawdę byli nie znani i w grupie i przez nauczycieli, bo przez całą klasę siódmą właściwie dla nich było to nauczanie zdalne i oni się nie znali. Ale też nauczanie miało swoje plusy, bo dużo spokojnych uczniów się otworzyło i pokazało się trochę z innej strony.

Mimo wielu utrudnień, udało się rok szkolny szczęśliwie zakończyć. Przy tej okazji zapytaliśmy uczniów częstochowskich szkół o ich plany wakacyjne:

– Wakacje w ogródku w domu, dlatego że są drogie wyjazdy, więc dom.
– Może jakaś Hiszpania, Bułgaria ze znajomymi.
– Wyjazd najlepiej jakieś słoneczne miejsce, może zagranicę, a może nasze Polskie Morze.
– Ze znajomymi coś na spontanie.

Przed uczniami 2 miesiące wakacji. Wreszcie będą mieli chwilę na regenerację, aby od września zacząć naukę z pełną energią. Życzymy przyjemnego, ale przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku.

24 czerwca rok szkolny 2021/2022 zakończyło w Częstochowie 32 tys. 752 uczennic i uczniów oraz 4371 nauczycielek i nauczycieli. Wakacje ma blisko 5,3 tys. przedszkolaków, 17,7 tys. uczniów podstawówek oraz 12,8 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych (z czego 5,6 tys. w liceach, 5,8 tys. w technikach oraz blisko 1,4 tys. w szkołach branżowych).

KKO

Skip to content