Nerki/fot. poradnikzdrowie.pl

Choroby nowotworowe to plaga XXI wieku. Pustoszą organizm i znacząco wpływają na jakość życia. Szansą na wyleczenie jest przede wszystkim wczesne ich wykrycie. Aby tak się stało, należy się więc badać. 17 czerwca to Światowy Dzień Raka Nerki – kolejna okazja do przypomnienia istoty profilaktyki.

Raki nerek stanowią ok. 3% nowotworów u dorosłych. Najczęściej rozwijają się pomiędzy 40. a 70. rokiem życia. Wczesne wykrycie choroby daje jednak sporą szansę na wyleczenie. – To prawie 80% przypadków – tłumaczy onkolog dr Andrzej Kałmuk:

– Jedyną metodą leczenia jest zabieg operacyjny, czyli wyłuskanie guza z nerki lub usunięcie całej nerki. Jest to zabieg wykonywany w pionach urologicznych lub urologiczno-chirurgicznych. Najczęstszym rakiem nerki jest jasnokomórkowy, który występuje prawie w 90% przypadków.

Nerki spełniają w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji. Przez całą dobę filtrują krew, aby usunąć z niej toksyny, nadmiar soli oraz wszelkie zbędne produkty przemiany materii. Wspomagają regulowanie ilości czerwonych krwinek we krwi i wpływają na równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Jakie czynniki wpływają więc na ich osłabienie, a następnie rozwój chorób nowotworowych?

– Przyczyna może być różnorodna. Najczęściej związana jest z aktualną sytuacją odpornościową w populacji. Obecnie obserwujemy tendencję zachorowalności na nowotwory, także układu moczowo-płciowego. Przyczyną może być również genetyka, ekspozycja na niektóre substancje toksyczne czy nieodpowiednia higiena. Każde niepokojące objawy powinniśmy zgłosić lekarzowi. To np. bóle lędźwi, krew w moczu, złe samopoczucie czy powiększenie obwodu brzucha.

O profilaktyce należy więc pamiętać w każdym wieku. Aby ryzyko zachorowania na nowotwory nerek było mniejsze, warto pamiętać o kilku zasadach: bądź aktywny fizycznie, dbaj o zdrową dietę, kontroluj poziom cukru we krwi, sprawdzaj ciśnienie, pij odpowiednią ilość płynów, nie pal i nie stosuj regularnie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych

ABK

Skip to content