Światowy Dzień Ziemi na Politechnice Częstochowskiej

Poniedziałkowe przedpołudnie na Wydziale Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej 22 kwietnia było wyjątkowe. Tego dnia bowiem na świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Z tej okazji uczelnia zorganizowała tematyczne spotkanie.

Jest to kolejny tego typu event przeprowadzony przez częstochowską Politechnikę w ostatnim czasie. Więcej o tym powiedziała kierownik katedry inżynierii środowiska i biotechnologii Agata Rosińska:

– Wydział Infrastruktury i Środowiska Politechniki Częstochowskiej organizowała wcześniej Światowy Dzień Wody. 22 kwietnia z kolei przyszedł czas na wydarzenie, związane z Światowym Dniem Ziemi. Tego typu spotkania weszły już na stałe do kalendarza Politechniki i co roku organizujemy je. Naszym celem jest promowanie oraz propagowanie idei ochrony naszej planety i jej zasobów.

Podobnie jak w przypadku obchodów Światowego Dnia Wody, także i tym razem uczelnia postarała się, by wydarzenie nie ograniczało się wyłącznie do wykładów. Szerzej plan przedstawiła Anna Grosser, pracownik Politechniki Częstochowskiej:

– Obchody rozpoczęła pogadanka o lasach jako zielonych płucach Polski. Następny wykład został poświęcony biogazowni. Ostatni, trzeci z kolei tyczył się pszczół i ich roli w środowisku. Oprócz tego uczelnia zorganizowała cykl czterech warsztatów, na których zaproszeni uczniowie szkół średnich mogli zbudować m.in. domki dla owadów, poznać życie w glebie, zbadać wodę i jej właściwości oraz poznać fascynujący świat grzybów. Był także konkurs wiedzy, dotyczącej środowiska. Pytania nie tyczyły się jednak wyłącznie tematyki Światowego Dnia Ziemi, bo pojawiły się także poruszające np. efekt cieplarniany. W konkursie poruszone były również kwestie recyklingu.

Inaugurujący wydarzenie wykład poświęcony lasom został poprowadzony przez Adama Chudzika, zastępcę nadleśniczego w Nadleśnictwie Gidle:

– Opowiedziałem młodym ludziom o tym, do czego służą lasy, jak trzeba o nie dbać, w jakich procesach uczestniczą. Była więc mowa m.in. o fotosyntezie, oddychaniu, globalnym ociepleniu, oraz o tym, co my, jako ludzkość musimy zrobić, żeby zapewnić sobie przyszłość i uniknąć zniszczenia Ziemi. Była to więc pogadanka która uświadomiła młodym ludziom, że życie na naszej planecie jest zagrożone, biologia jest bardzo ważna, a lasy rzeczywiście pomagają nam funkcjonować.

Obchody Światowego Dnia Ziemi na Politechnice Częstochowskiej, podobnie jak inne tego typu inicjatywy organizowane przez uczelnię, są skierowane do młodzieży ze szkół średnich. Z uwagi na cykliczność wydarzenia, można oczekiwać, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna jego edycja.

WS

Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Skip to content