Szare, bure lub pstrokate, wszystkie koty za pan brat!

…Mają drogi swe i płoty, po prostu koci świat! 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Tego dnia świętują wszyscy miłośnicy mruczących futrzaków.

Koty żyjące dziko dożywają średnio do 8 lat, natomiast koty trzymane w domu osiągają wiek do 20 lat. Na długość życia wpływa szereg czynników, takich jak płeć, styl życia czy zwyczaje. Oczywiście ważna również jest kwestia sterylizacji czy kastracji. Najdłużej żyjącym kotem według księgi rekordów Guinnessa była kotka imieniem Creme Puff (1967-2005), która przeżyła 38 lat i 3 dni. Adoptować kota to nie problem, jednak dać mu odpowiednie warunki do rozwoju – z tym może być nieco trudniej. Nieodpowiedzialni kociarze mogą przypłacić zdrowiem swoich pupili. Weterynarz Olgierd wyjaśnił, jak dbać o kota tak, by był zdrowy i szczęśliwy:

– Kota karmimy karmą albo mięsem. Karmiąc kota karmą, zwracamy zawsze uwagę na to, ile tej karmy podawać. Na każdej karmie z tyłu jest tabela, która pokazuje nam, ile waży kot i ile karmy na dobę potrzebuje. Teraz coraz częściej się obserwuje znaczną nadwagę u zwierząt domowych. Czyli i psy, i koty wpadają często nawet w otyłość, dlatego że jedzą bardzo dużo; jedzą przysmaki, saszetki, dodatki, no i przez to niestety tyją. Z takich rzeczy profilaktycznych naszego kota musimy co jakiś czas odrobaczyć. Jeśli kot nie wychodzi z domu, wystarczy to robić raz albo dwa razy w roku. Natomiast jeżeli kot wychodzi, poluje, polecam podawanie preparatu co 3 miesiące, dlatego że on bardzo często się wtedy zarobacza. Otyłość u kota ma takie same konsekwencje, jak otyłość u ludzi. Czyli przede wszystkim są to choroby metaboliczne, na przykład cukrzyca. Jest to zwyrodnienie stawów u takich kotów w późniejszym wieku. Dla kociej psychiki lepiej jest, żeby mógł wychodzić na dwór. Jeśli kot wychodzi, wtedy słyszy co się dzieje na zewnątrz, słyszy odgłosy dzikiej przyrody i to dla jego psychiki jest bardzo istotne. Jeżeli on nie wychodzi, nie ma tego kontaktu, często są problemy związane z tym, że kotu czegoś brakuje. On jakby jest szczęśliwy, ale jego instynkt podpowiada mu, że coś jest nie tak.

Wyhodowano wiele ras kotów domowych, różniących się ubarwieniem, wielkością i długością włosów; współczesne wzorce niektórych starszych ras znacznie odbiegają od ich wcześniejszych cech. Mieszkańcy Częstochowy zdradzili, za co lubią te zwierzęta:

– Za to, że są słodkie.
– Mam dobre wspomnienia z nimi.
– Ogólnie kocham wszystkie zwierzęta, koty są urocze.
– Czas spędzony z kotem jest dla mnie terapeutyczny.
– Za to, że są sympatyczne i potrafią się odwdzięczyć.

Koty to bardzo inteligentne zwierzęta, które jednak wciąż nie czują się do końca udomowione przez ludzi. Nie da się ukryć, że są indywidualistami, którzy lubią chdzić swoimi ścieżkami. Często to właściciele czują się zniewoleni przez koty, potrafiące zmiękczyć nie jedno serce.

Skip to content