„Szopki pozaeuropejskie” w Galerii Dobrej Sztuki

Szopki pozaeuropejskie to wystawa, która przybliża tradycję obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Zwiedzając ekspozycję prezentowaną w Galerii Dobrej Sztuki, dzieci poznają historię szopek, dowiadują się, z jakich krajów one pochodzą i co je wyróżnia. Zainspirowane obejrzanymi eksponatami, w sali edukacyjnej w Ratuszu wykonają własne szopki.

Agnieszka Ciuk-Koćwin z działu etnografii Muzeum Częstochowskiego zachęca, by w grudniu przyjść do Galerii Dobrej Sztuki i na własne oczy zobaczyć piękne szopki, stworzone przez inne kultury:

– 1 grudnia a 18. otwieramy w Galerii Dobrej Sztuki wystawę poświęconą szopkom pozauropejskim. Są to szopki, które pochodzą z trzech muzeów. Oczywiście my nie posiadamy w swoich zbiorach takich, ale dzięki współpracy z innymi muzeami mamy możliwość wymieniania się eksponatami, więc dzięki uprzejmości Muzeum Państwowego Etnograficznego w Warszawie, dzięki Muzeum Etnograficznym w Krakowie i dzięki Muzeum Misyjno-Etnograficznego księży werbistów w Pieniężnie mamy do obejrzenia prawie 100 szopek z różnych krajów, z czterech kontynentów, z Ameryki Południowej, Północnej, Afryki, Azji.

– Są to bardzo piękne, miłe szopki w odbiorze, bardzo przyjemna wystawa dla dzieci, bo są to bardzo kolorowe szopki – mówi Agnieszka Ciuk-Koćwin i dodaje Każdy kraj próbuje sobie zaadaptować przyjście Pana Jezusa Chrystusa na świat i wplata Go we własne ścieżki kulturalne, wykorzystując swoje stroje narodowe w tych szopkach. zwierzęta, z którymi funkcjonują na co dzień. Więc tak naprawdę oglądając te szopki możemy spostrzec cały świat, jak wygląda, jakie stroje właśnie są noszone w danych krajach. Więc bardzo przyjemna, edukacyjna wystawa właśnie dla dzieci i dla rodzin z dziećmi.

Podczas wystawy, która będzie dostępna przez 3 miesiące, najmłodsi będą mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach, ściśle związanych z prezentowanymi szopkami:

– Jak co roku też przed świętami organizujemy warsztaty rodzinne, to będzie 16 grudnia. Proszę śledzić w naszych mediach społecznościowych. Tam będzie numer, pod którym będzie można się zapisać. Do końca lutego jest wystawa w naszym muzeum. Też pod konkretnym numerem telefonu trzeba się będzie umówić i dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki takie warsztaty będą organizowane. Oczywiście poznamy historię szopek, zapoznamy się z szopkami, które mamy na wystawie i na samym końcu będą warsztaty manualne. Dzieci być może zainspirują się szopkami z wystawy i będą mogły wykonać swoją szopkę.

Szopka przedstawiająca Świętą Rodzinę to nieodzowny symbol Świąt Bożego Narodzenia, jeden z najczęstszych motywów wykorzystywanych w sztuce ludowej na całym świecie. Jej historia sięga średniowiecza i związana jest z postacią św. Franciszka z Asyżu, który w 1223 r., pragnąc przybliżyć wiernym tajemnicę narodzin Jezusa, przygotował wraz z innymi zakonnikami na leśnej polanie we włoskiej miejscowości Greccio inscenizację upamiętniającą ten niezwykły czas.

LN

Skip to content