W sobotę, 17 czerwca w 46 miejscach będziemy świętować 14. edycję Industriady,. Jej motywem przewodnim jest w tym roku „Sztuka Przemysłu”. Oczywiście nie mogło zabraknąć na liście Częstochowy, która zaprezentuje Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Muzeum Historii Kolei oraz wystawę w Muzeum Produkcji Zapałek.

Wokół Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku Staszica zaplanowano szereg warsztatów i zabaw dla najmłodszych. O szczegółach i pomysłach odnośnie tegorocznej Industriady mówi Małgorzata Szczęsna, kierownik Działu Historii Muzeum Częstochowskiego:

– Rozpoczynamy o 12.00, wydarzenie potrwa do 16.00. Mamy przygotowane 5 atrakcji dla całych rodzin, jest to np. zwiedzanie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza z emerytowanymi górnikami ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Zwiedzający będą mogli posłuchać przeróżnych historii, które wydarzyły się naprawdę. Kolejną atrakcją jest happening Street Art na banerze. Będzie można dać upust swojej inwencji twórczej przy użyciu farb i spray’ów.

Ponadto pracownicy Muzeum Częstochowskiego zaplanowali warsztaty plastyczne „Indu Art”, czyli ozdabianie tkaninowych toreb wzorami z szablonów związanych z tematyką górniczą oraz „Sztuka Przemysłu”, na której będzie można z przygotowanych elementów na wzór trybików, zębatek, przekładni i innych części maszyn górniczych, stworzyć industrialną rzeźbę kaktusa, psa lub kota. Przewidziano również wystawę fotograficzną:

– Tegorocznym hitem Industriady będzie wystawa fotograficzna, zakończona spotkaniem z autorem fotografii. Tematem tej wystawy będzie „Tęsknota za dawnym blaskiem – zapomniane śląskie dziedzictwo przemysłowe”. Wystawę będzie można oglądać we wnętrzach kopalni. To ekspozycja artystycznych zdjęć, która ocala od zapomnienia dziedzictwo przemysłowe. To pokłosie projektu fotograficznego „Polska pofabryczna”, której autor chciał pokazać wszelkie zabytki postfabryczne i przyczynić się do ich popularyzacji. Autorem zdjęć jest Piotr Majchrzak.

Również w godz. 11:00-18:00 zaplanowano Industriadę w Muzeum Historii Kolei, gdzie będzie można m.in. zobaczyć wystawę fotograficzną, zwiedzić nastawnię, czy podróżować drezyną. Wszystkie informacje odnośne wydarzeń związanych ze Świętem Szlaków Zabytków Technicznych można znaleźć na stronie internetowej industriada.pl.

Skip to content