W sobotę 19 listopada w Katolickiej Szkole Podstawowej SPSK im. św. Jadwigi Królowej przy ul. Górnej 12 w Częstochowie odbyły się VIII Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w szachach szybkich dzieci do lat 6 i 7.

O szczegółach Mistrzostw mówi Bogusław Snarski, instruktor szachów w Katolickiej Szkole Podstawowej SPSK w Częstochowie:

– Dwie grupy turniejowe, grupa osobna do lat 6 i grupa do lat 7. Rozgrywamy zawody szachów szybkich, 10 minut na zawodnika siedmiu rund. Zawodnicy przyjechali tak naprawdę z całej Polski widziałem na liście z Kalisza, Krakowa i oczywiście też z Częstochowy z najbliższych szkół i przedszkoli.

„To jest wyjątkowa gra. Niezależnie od tego, jak ktoś dobrze gra w szachy, zawsze znajdzie się ktoś, kto gra jeszcze lepiej…” – tak o szachach mówił Albert Horowitz, amerykański mistrz międzynarodowy w szachach od 1950 roku. Zainteresowanie szachami dzieci od najmłodszych lat jest wielkie, o czym wspomina Grzegorz Nawrocki, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK w Częstochowie:

– Troszkę pandemia spowolniła rozwój imprezy, ale przed pandemią bywało, że mieliśmy nawet 100 zawodników. Natomiast w tym roku zastosowaliśmy limit do 60 osób, nie dlatego że organizacyjnie jest to problem, ale problem jest dla tych małych dzieci. Dlatego trzeba mieć świadomość, że takie zawody to nie tylko wyzwania szachowe, ale takie małe dzieci mają inne potrzeby i taka grupa małych dzieci powoduje, że nie bylibyśmy w stanie tych potrzeb spełnić. Tu musi być dużo bardziej rozwinięta opieka, tym dzieciom trzeba zapewnić trochę więcej niż dorosłym.

– Mistrzostwa w szachach przebiegać będą sprawiedliwie i uczciwie – mówi Elżbieta Pyrkosz, prezes uczniowskiego klubu sportowego Hetman Częstochowa:

– My mówimy, że do odważnych świat należy, jak się okazuje, że więcej odważnych jest sześciolatków. Grają siedem rund systemem szwajcarskim, kojarzenie komputerowe, czyli nie ma, że ktoś odpada po pierwszej partii, tylko każdy gra siedem rund. Po pierwszej rundzie zostaną wyłonione trzy grupy. I od następnych rund są kojarzeni w pary według tych grup punktowych, to się odbywa przy pomocy programu szachowego. To komputer wyłania zwycięzcę, więc nie ma sporu, że pan tego lubi, a tego ucznia nie lubi.

Oczywiście głównymi najważniejszymi zawodnikami są dzieci, które rozgrywają partie w szachy, ale rodzice czekając na swoje pociechy denerwują się, jak rozgrywki ich pociech się udały. Zapytaliśmy rodziców skąd wzięło się zamiłowanie do szachów:

– Jedni podkreślają, że to po rodzeństwie przechodzi z pokolenia na pokolenie oraz z rodziców na dzieci. Przede wszystkim dzieci lubią szachy i tym się interesują. Inne dzieci zaczęły uczęszczać na zajęcia w przedszkolu, które są organizowane i tam nauczyły się grać i to im się spodobało.

Dla wszystkich uczestników przygotowany został posiłek,a w trakcie zawodów przeprowadzona została również zbiórka na naukę i wyżywienie ucznia katolickiej szkoły w Afryce. Patronatem medialnym turniej objęło Radio Fiat.

VIII Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w szachach szybkich

Skip to content