W Polsce Dzień Ojca przypada 23 czerwca, ale to święto jest znane w wielu innych krajach. Na przykład w Wielkiej Brytanii i Holandii, Dzień Ojca obchodzony jest tak jak w Stanach Zjednoczonych – w trzecią niedzielę czerwca. W niektórych krajach katolickich święto ojców przypada w dniu opiekuna Świętej Rodziny św. Józefa, a więc 19 marca.

Św. Józef był patronem całego roku 2021. – Bierzmy z niego przykład – mówi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski:

– Tak jak Ojciec Św. Franciszek napisał w liście apostolskim – św. Józef jest nie tylko powiernikiem tajemnicy łaski i wcielenia Syna Bożego, jest on również cieniem Ojca Niebieskiego. Musimy tym samym podkreślać ojcostwo Boga. Chodzi o odkrywanie, że Bóg objawia się przez Syna, Maryja i Józef mają swoją rolę, a mimo to możemy wołać do Boga jak do Ojca. Jezus utorował nam drogę powrotną do Boga Ojca, nauczył nas również modlitwy Ojcze Nasz. To ważne, aby przy okazji wspominania św. Józefa pamiętać o tym fakcie.

Bez względu na kraj i datę, w Dniu Ojca najważniejsze są życzenia i prezenty, szczególnie te od najmłodszych. Jak dzieci postrzegają postać ojca, wyjaśniają uczniowie Przedszkola nr 44 im. Janusza Korczaka w Częstochowie:

-Tata to człowiek, z którym możemy robić wszystko – grać w piłkę albo gry na telefonie, wychodzić na spacery i na lody. Można wyjść z nim wszędzie.
-Tata to ktoś kto nas kocha i uspokaja, a także się troszczy.
-Mój tata prosi, żebym sprzątała pokój. Kiedy razem z bratem posprzątam pokój, rodzice są szczęśliwi.

Święto skierowane do wszystkich ojców to wspaniała okazja, aby podziękować im za okazaną miłość. Najserdeczniejsze życzenia wszystkim tatom składa redakcja Radia Fiat oraz portalu czestochowskie24.pl.

Skip to content