Tablica upamiętniająca bohaterów organizacji “Wolna Młodzież”/fot. Radio Fiat

Nawiązywała do tradycji „Szarych Szeregów” i ruchu harcerskiego. Celem jej istnienia było wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu. Uświadamianie, że w latach 1944-1945 Rzeczpospolitą zniewalał Związek Sowiecki, a komunistyczna władza wyniszczała inteligencję, prowadząc politykę „tworzenia” posłusznych sobie kadr. Antykomunistyczną organizację „Wolna Młodzież” założyli uczniowie z Państwowego Liceum Pedagogicznego, które mieściło się w budynku obecnego IX LO im. Cypriana Kamila Norwida. 4 marca młodych bohaterów, którzy lata temu walczyli o odkłamywanie historii Polski, upamiętniono poprzez specjalną tablicę, ufundowaną przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.

– Chcemy przypominać o tych młodych patriotach szczególnie młodemu pokoleniu – tłumaczy dr Jarosław Szarek prezes Instytutu Pamięci Narodowej:

– To jest element tożsamości szkół. Dzisiaj tablica zawisła w Liceum im. Norwida, szkole o długiej tradycji. To właśnie tutaj działała antykomunistyczna młodzież. Często karana w bardzo niesprawiedliwy sposób (np. 12 lat więzienia za pomalowanie muru i napisanie hasła antykomunistycznego). Dzisiaj powinniśmy o nich pamiętać i dziękować za ich odwagę.

Działalność w zakresie edukacji publicznej stanowi jeden z elementów misji Instytutu Pamięci Narodowej. – Upamiętniamy historyczne wydarzenia, miejsca oraz postaci, które za patriotyzm były karane niesłusznie i bestialsko. Dzisiaj skupiamy się szczególnie na odważnej młodzieży – dodaje dr Dominik Abłamowicz, główny specjalista Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN:

– Wielu z tych młodych ludzi nie zgadzało się na system komunistyczny. O czym innym słyszeli w domu od swoich rodziców i dziadków (w kontekście historycznym), a o czym innym w szkole. W różnych miejscach Polski zaczęły tworzyć się więc grupy antykomunistycznej młodzieży. Jedna z najprężniej i najdłużej działających takich organizacji znajdowała się właśnie w Częstochowie. Działali w niej uczniowie Państwowego Liceum Pedagogicznego, które mieściło się w budynku obecnego IX LO im. Cypriana Kamila Norwida.

– Ta pamiątkowa tablica ma dla nas wyjątkowe znaczenia. Dziś spłacamy dług wobec tych, którzy pragnąc wolnej Ojczyzny, odważnie walczyli z komunistami – mówi Krzysztof Wachowiak, dyrektor IX LO im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie:

– Po wielu dziesiątkach lat stajemy na wysokości zadania, oddając hołd walczącym o nasz kraj. Dziękujemy tym, którzy za swoją odwagę skazywani byli na więzienie oraz wiele innych problemów. Umiejscowienie tej tablicy na naszej szkole jest dla nas zaszczytem.

W wyniku inwigilacji służb bezpieczeństwa PRL członkowie organizacji „Wolna Młodzież” byli masowo aresztowani. Niemal wszystkich skazano na kilkumiesięczne lub wieloletnie więzienia, co położyło się cieniem na całym ich życiu.

ABK

Skip to content