Umiejętność odmawiania nie należy do prostych. Bardzo często brakuje odwagi lub samozaparcia.

Posiadanie swojego zdania na różne tematy staje często problematyczne w obliczu konfliktu z rozmówcą. Konfrontacja dwóch punktów widzenia może dawać pole do popisu w dyskusji. W takiej sytuacji pożądanym jest dbanie o swoje prawo do wyrażania własnych opinii i nie podleganie naciskom przeciwnej strony.

Jak jednak opanować trudną sztukę asertywności na co dzień? Zapytani w naszej sondzie przechodnie najczęściej podkreślają, że należy być stanowczym. Upartość może być też jednak czynnikiem źle wpływającym zarówno na dyskusje jak i rozmówcę. Z tego względu zapytani przechodnie w większości uznali, że asertywność nie powinna przeradzać się w skrajny opór. Ponadto znaczenie, ale i trud wprowadzania asertywności w życiu codziennym były podkreślane przez sporą część rozmówców.

Więcej na temat umiejętności mówienia „nie” w dyskusjach i jej znaczeniu mówi psychoterapeutka Gestalt, Beata Gizler:

– Asertywność jest bardzo ważna, ponieważ nie tłumimy swojego zdania, tylko od razu reagujemy. Asertywny człowiek to taki, który nie jest przemocowy i uległy. Osoba taka nie wycofuje się, kiedy ktoś jej zrobi przykrość, tylko odpowiada bez przemocy, nie zatrzymując swoich emocji w ciele. Dzieci są bardzo asertywne. Ważne jest, żeby rodzice nie zabijali w nich tej cechy, chociażby w sytuacjach, kiedy mówi ono, że czegoś nie zje, a my je zmuszamy. Zachęcam do tego, żebyśmy byli niegrzeczni, czyli asertywni.

Warto więc pracować nad sztuką odmawiania. Może ona przede wszystkim zapewnić wewnętrzny spokój, który jest bezcenny.

WS

Skip to content