,,Ty jesteś radością!” – 30. Ogólnopolska Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

Pokój i dobro!” – rozbrzmiewało na Jasnej Górze przywitanie Franciszkańskich Zakonów Świeckich podczas jubileuszowej, 30. pielgrzymki. Do Matki Bożej przybyli kapłani, asystenci narodowi, regionalni, wspólnotowi i wierni III Zakonu, młodzież franciszkańska oraz Rycerze św. Franciszka.

Mszy św. na szczycie jasnogórskim przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Wyjaśnił, jaki jest cel tegorocznej pielgrzymki:

– Franciszkański Zakon Świecki to struktura ludzi, żyjących duchowością św. Franciszka. Istnieje wiele wspólnot na terenie całej Polski. Ci wspaniali ludzie, żyjący duchowością św. Franciszka, chcą się pomodlić na Jasnej Górze do Matki Bożej, podziękować za kolejny ro formacji, poprosić o to, by ta grupa czcicieli św. Franciszka stale się powiększała.

Hasło pielgrzymki, które brzmi „Ty jesteś radością”, jest ściśle związane z 800-leciem zatwierdzenia Reguły Franciszkańskiej. Biskup pomocniczy przywołał fragment życiorysu św. Franciszka, by wytłumaczyć, jaka jest geneza owego motta:

– To hasło odnosi się do takiej radości, o jakiej św. Franciszek mówił, że to nie jest radość jakakolwiek, ale radość doskonała. Niegdyś św. Franciszek opowiadał bratu Leonowi czym jest radość doskonała. Ta niedoskonała polega na tym, że człowiek cieszy się, że np. coś mu się udało. Radość doskonała trwa przez cały czas, niezależnie od sytuacji. Jest stanem ducha.

Przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski OSPPE na początku Mszy św., witając zgromadzonych pątników, zwrócił uwagę, że w obecnych, dość skomplikowanych czasach szczególnie potrzebujemy nauk franciszkańskich:

– Mimo że od śmierci św. Franciszka upłynie niebawem 800 lat, jego dzieło wyrosłe z Ewangelii, pojmowanej w sposób autentyczny i prosty, jest czymś, czego dziś tak bardzo potrzebuje Kościół i świat. Wszyscy potrzebujemy franciszkańskiego stylu życia, niosącego pokój i zgodę w skonfliktowanym świecie. Przede wszystkim we wspólnocie wiary w Jezusa franciszkańskiej pokory, uzdalniającej do prawdziwej służby drugiemu. Szczególnie wobec najsłabszych i obdartych z ludzkiej godności przez grzech nieumiarkowania i konsumpcyjnego stylu życia, który nie liczy się z potrzebami innych czy zasobami naszej planety.

Bp Przybylski podczas homilii wyraził ogromną wdzięczność pątnikom za to, że wciąż szerzą idee głoszone przed setkami lat przez św. Franciszka:

– Tu, na tej waszej 30. jubileuszowej pielgrzymce ośmielę się w imieniu Boga i św. Franciszka podziękować wam za to, że jesteście. Za to, że kawałek tej Franciszkowej wieczerzy niesiecie dalej w historię. Widzicie, że ludzie tego potrzebują. Potrzebują Franciszkowej duchowości. Nieście ją dalej i dalej gorliwie twórzcie swoje wspólnoty, w tym dobrym słowa znaczeniu zarażając ich duchowością św. Franciszka.

Kaznodzieja przywołał wątek, gdy św. Maria Magdalena odkrywa pusty grób i zaczyna czuć przerażenie. Następnie rozmawiała z aniołami, prosząc ich, by wskazali, gdzie znajduje się ciało jej Mistrza. Po chwili rozpoczyna z nią dialog sam zmartwychwstały Jezus, który tym samym zaszczepia w kobiecie radość doskonałą, pomimo wcześniejszego i wciąż jeszcze świeżego doświadczenia obrazu krzyża, olbrzymiego cierpienia i śmierci:

– Wiecie, jak świat dzisiaj potrzebuje takiej radości wielkanocnej… Jesteśmy wciąż świadkami tego, jak ciągle ludzie walczą ze sobą… Ile jest na świecie depresji i ciemności? Ile jest cierpienia i wojen? Właśnie w takich czasach potrzeba głosić radość wielkanocną, nawet wtedy, kiedy wydaje się, że jest ciemno. Bóg przemieni smutek w radość.

Duchowny zauważył, że wyznawanie Reguły Franciszkańskiej to powołanie dane przez samego Boga do tego, by głosić radość:

– Wybrał Pan Bóg św. Franciszka na zwiastuna radości nie byle jakiej, bo radości doskonałej. Skoro wybrał cię Bóg do zakonu franciszkańskiego, to prosi cię o to, byś został zwiastunem radości wielkanocnej.

Mirosław Skorupa ze wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z Opola zdradził, że św. Franciszek i Matka Boża wspólnie patronują nad zakonem:

– Przyjechaliśmy z św. Franciszkiem, by go uczcić tutaj, u Matki Bożej, która jest opiekunką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Trzymamy się na co dzień trzech węzłów, które nosimy przy sobie – ubóstwo, posłuszeństwo i czystość.

Początki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich sięgają 1221 roku. Św. Franciszek, wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła i ludzi świeckich żyjących w rodzinach, zaproponował im wówczas nową formę życia ideałami Ewangelii.

Patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce jest bł. Aniela Salawa, a tercjarzami byli m.in. św. Sebastian Pelczar biskup, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, św. Albert Chmielowski malarz, założyciel zgromadzenia albertynów, św. ks. Zygmunt Gorazdowski opiekun ubogich we Lwowie, Jacek Malczewski – malarz, Józef Haller – legionista, generał Wojska Polskiego oraz bł. kard. Stefan Wyszyński – Prymas Polski.

LN

Galeria: Radio Fiat

„Pokój i dobro!” - rozbrzmiewało na Jasnej Górze przywitanie Franciszkańskich Zakonów Świeckich podczas jubileuszowej, 30. pielgrzymki.

Skip to content