Częstochowski Uniwersytet rozwija się w niesamowitym tempie. Od czerwca bieżącego roku uczelnia może się cieszyć nową nazwą: Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie. Awans ten w środę, 7 czerwca w Auditorium Maximum, celebrowali wszyscy: władze uczelni, przedstawiciele władzy samorządowej i rządowej, Kościoła, a także pracownicy naukowi i zwykli studenci. Uniwersytet otrzymał obecnie pełnię praw akademickich.
O tym doniosłym w historii częstochowskiej nauki dniu, a także osobistych przeżyciach z nim związanych, mówi prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor uczelni: – Przez lata starałam się osiągnąć ten właśnie poziom, czyli mieć statusu Uniwersytetu klasycznego. I to udało się w czerwcu tego roku! Uważam to za ogromny sukces, swój, swoich współpracowników, kadry naukowo-dydaktycznej, a także naszych studentów!
Wśród zaproszonych gości znalazł się także metropolita częstochowski, abp Wacław Depo, który wygłosił na tę okoliczność krótkie przemówienie, odwołując się do słów Cypriana Kamila Norwida, zaznaczył, że najlepszym wsparciem dla Uniwersytetu, jest osiąganie osobistych sukcesów naukowych.
Z sukcesu uczelni cieszy się także jej absolwent, prof. UJD dr Ryszard Majer, senator RP: – Mamy ponad 50 lat kształcenia za sobą. Mamy ponad 60 kierunków, ponad 5 tys. studentów, a ten awans, na uniwersytet klasyczny, jest tylko i wyłącznie efektem ciężkiej pracy naszych kolegów i koleżanek!
Jak przekonuje dr hab. inż. Zygmunt Bąk, prorektor ds. promocji, awans częstochowskiego UJD jest idealnym zwieńczeniem także jego osobistej kariery naukowej i dydaktycznej, która związana jest z UJD od ponad 40 lat!
Podobną opinię ma dr hab. Sławomir Letkiewicz, dziekan nowo powstałego Collegium Medicum. Jego zdaniem, świetnym przykładem na to, jak szybko rozwija się Uczelnia, jest casus medycyny. Jeszcze kilka lat temu wydawało się to nierealne, obecnie UJD zaczyna już kształtować przyszłych lekarzy.
Niemniej awans w hierarchii oznacza dla Uczelni nowe wydatki. Sam wydział medycyny pochłonie ogromne ilości środków. Czy UJD uda się zabezpieczyć finanse na poczet realizacji obecnych i przyszłych inwestycji? Senator Majer uspokaja – pieniądze są i będą!
Jednak co na ten temat sądzą studenci – bowiem to m.in. dla nich UJD się ciągle rozwija. Większość z nich wyraża się bardzo pozytywnie odnośnie tej zmiany, niektórzy zwracają uwagę na prestiż, inni na bardziej przyziemne rzeczy, jak chociażby krótsza nazwa placówki.
Nie pozostaje nic innego, jak pogratulować ogromu ciężkiej pracy, jaką przez lata wykonywali pracownicy oraz władze Uczelni. Przypomnijmy, że między awansem Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie minęło ledwie pięć lat. Jest to świadectwo skuteczności kadry naukowo-dydaktycznej. Jednak, jak zapewniają sami akademicy, to dopiero początek nowego rozwoju.