W czasie upałów nie tylko my, ale również zwierzęta mogą mieć problemy zdrowotne. Dlatego ważne jest, aby dbać nie tylko o siebie, ale także o naszych czworonogów. Narażone są one nie tylko na odwodnienie, lecz także przegrzanie, a nawet udar cieplny.

Jak powinniśmy zadbać o nasze pupile wyjaśnia Marta Pasieka, ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie:

– Zwierzęta, które są pod naszą opieką, powinny mieć schronienie w zacienionym miejscu. Obowiązkowy jest dostęp do świeżej, chłodnej wody. Nie powinniśmy wyprowadzać zwierząt na spacery w porach największego skwaru, zaleca się zrobić to rano lub pod wieczór, gdy temperatura spada. Jeśli musimy iść na spacer podczas wysokiej temperatury, powinniśmy zrobić to szybko i nie przebywać na zewnątrz bez celu. Jeśli widzimy, że jakieś zwierze wymaga pomocy – reagujmy, na przykład przez napojenie lub zasięgnięcie pomocy weterynarza.

Jeśli widzimy jakieś zwierzę, które potrzebuje pomocy w czasie upałów, powinniśmy niezwłocznie zareagować. Zwracajmy uwagę na bezdomne zwierzęta. Jeśli widzimy błąkające się czworonogi lub zamknięte w nagrzanym aucie, poinformujmy o tym odpowiednie służby lub częstochowskie schronisko:

– Informujemy wszystkie możliwe służby, przede wszystkim schronisko. Reagujemy od razu. Kiedy wiemy, że jakieś zwierze przebywa na zewnątrz i może być przegrzane, staramy się interweniować jak najszybciej.

W przypadku dzikich zwierząt, takich jak ptaki czy sarny, najlepiej jest zostawić je w spokoju i im nie przeszkadzać. Jednak jeśli widzimy rannego dzika lub inne zwierzę, to powinniśmy wezwać na pomoc profesjonalistów.

Skip to content